Kuidas ma üritan aktsiaturgu ajastada?

Mida rohkem ma majandus- ja rahateemalisi podcaste kuulan ja artikleid loen, seda enam võtab minus maad teadmatus tuleviku suhtes. Kuna minu eesmärk on meie pere investeerimisportfelli põhiline osa üles ehitada aktsiapositsioonidest, siis on mu peas helisevaks põhiküsimuseks “Kas hetkel on üldse sobiv aeg osta?”.

Turgude ajastamine tundub olevat aktsiatesse investeerimisel peamiseks küsimuseks ning olen aru saanud, et üldiselt ei suuda keegi järjepidevalt turge õigesti ajastada ning pigem on tegemist õnnemänguga. Kuna meie eesmärk on investeerida vähemalt paarikümneaastase perspektiiviga, siis justkui ei tohiks me hetkel aktsiate hinnatasemete üle pead vaevata. Aga kas on ikka nii?

Ma ei ole investorina ühtegi majanduskriisi üle elanud ning seetõttu tegelikult ei tea, kuidas ma oma aktsiaportfellis sügavat punast miinust nähes ennast tunneksin ja reageeriksin. Kas võtaksin asja rahulikult, ostaksin juurde ja ootaksin uut tõusu või närvitseksin kogu aeg ning kaaluksin positsioonide müüki?

Olukorra teeb veel keerulisemaks see, et erinevad eksperdid on võimaliku börsikrahhi osas meelestatud täiesti seinast-seina. Kui mõni kireb juba mitmendat aastat, et kohe tuleb aegade suurim börsilangus, siis teised teavad kinnitada, et vähemalt kaks aastat on veel tugevat tõusu minna.

Vahetult enne börsikrahhi on tavaliselt tulnud aktsiahindades viimane hüppeline tõus, sest kõik seni pessimistlikult meelestatud investorid lõpuks sulavad ja lükkavad oma kapitali turule. Kindlasti ei tahaks ma olla see investor, kes hoiab ennast pika tõusutsükli tagasi ja siis turu tipus paneb kogu raha sisse.

Samas, päris Investor Toomase moodi ma liiga suure rahahunniku otsas ka ei taha istuda ning seetõttu olen aegamööda Balti börsilt aktsiaid näpistamas käinud. Loodetavasti jätkub kindlat meelt krahhi tulles õigeid positsioone madalamalt hinnatasemelt juurde osta.

Millal järgmine börsikrahh tuleb?
Kuidas teie hetkel aktsiaturul toimetate?

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

10 kommentaari teemal “Kuidas ma üritan aktsiaturgu ajastada?

 1. Mina pooldan osta ja unusta strateegiat. Ehk siis kui otsest vajadust ei ole siis ei müü vaid hoian alles. Ma arvan, et kui eesmärk on pikemaajalised investeeringud siis ei ole mõtet aegajalt punaseks minevate investeeringute pärast rapsima hakata. Pärast langust tuleb ühel hetkel jälle tõus.
  Ostan pigem siis kui vabu vahendeid on ja sisetunne käseb. Silmad, kõrvad tasub muidugi alati lahti hoida….

  1. Just. Mina näen ka ideaalis osta ja unusta eesmärki igal aktsiaostul, kuid kuna reaalselt pole ühtegi krahhi läbi elanud, siis lihtsalt ei tea, kuidas ma suhtun olukorda, kui portfellist on näiteks paberil ühel hetkel alles vaid 50%. Minu hetkeloogika ütleb, et kui tol hetkel on ettevõttesse usk endiselt olemas, siis on ju ideaalne koht juurde osta, kuid ma ei saa välistada, et löön hoopiski põnnama. Aga, kuna keegi pole siia ilma sündinud invetseerimisgeeniusena, siis loodan ennast jõudumööda harida, et teha iga järgmine otsus paremate teadmiste ja suurema infohulga pealt.

    1. Ma olen selline tagasihoidlik sell ja inimhulgad ja mina ei lähe omavahel kuidagi kokku 🙂 Kuigi esinejate hulgas on väga huvitavaid inimesi. Proovin nende teadmistest osa saada teiste kanalite kaudu, õnneks tänapäeval võimaluste ring päris lai.

 2. – kõrgetelt hinnatasemetelt positsiooni lisamine/täiendamine on üks suurimaid vigu (järgmisena tuleks vaadata tehingu ja konverteerimistasusid ning maksude optimeerimist)
  – osta ja hoia strateegiaga tasub siis kelkima hakata kui oled kriisi või paar üle elanud
  – balti turult on hetkel raske soodsaid ostukohti leida (va. vast olympic, mida sinu portfellis on juba niigi palju ja hajutamise mõttes poel mõistlik juurde lisada)
  – kui on kindel soov pikaajaliselt investeerida siis suuna vaikselt pilk USA turgude poole, kus leidub häid sisenemiskohti praktiliselt igas turu tsükklis
  – soovitan paika panna kindla investeerimisstrateegia, preagu lahmid liialt siia-sinna

  1. Tänud arvamuse eest. Kirjutan ka väikese vastuse punktide kaupa.
   1. Põhimõtteliselt nõus. Aga tänane kõrge hinnatase ei pruugi ju homme seda enam olla.
   2. Sõna kelkima Su lauses on päris halva kõlaga ja loodan, et oled oma alal piisavalt kõva mees/naine, et teistega sellise üleolekuga suhelda. Et põhimõtteliselt ei tohiks enne kriisi üleelamist öelda, et ostsin aktsiad selleks, et neid mitte kunagi müüa?
   3. Samuti põhimõtteliselt nõus.
   4. Kuna olen sellel teel alles alguses, siis olen eesmärgiks võtnud alustada koduturult ning koguda teadmisi ja kogemusi. USA turgu on portfellis järjest suurenev osa ETF-ide näol.
   5. Kuna ma ei sündinud investeerimisgeeniusena, siis tuleb aegamööda teadmisi ja kogemusi juurde saada. See kõik nõuab aega ning uute teadmistega tuleb ka strateegia ümber vaadata. Strateegia on tegelikult olemas, aga senine tõmblemine on tingitud esiteks sellest, et on olnud probleeme strateegiast kinnipidamisega. Mõned otsused said tehtud ka kohe alguses suurest hasardist ning pealehakkamisest, aga olen kindlalt seda meelt, et asjad tuleb ise läbi kogeda, kui on soov õppida.

   1. Ma olen hetkel Tasase Investoriga vägagi nõus. Ma oma tutvusringis ei tea näiteks ühtegi investorit, kel 100%kõik tehingud õnnestunud on ja kohe esimesest päevast kulda tootma on hakkand. Ikka proovitakse erinevaid võtteid ja võimalusi … Jah, ja vahest tulebki tunnistada, et mõni esialgu geniaalsena tundunud investeerimisstrateegia läheb ikka nii pekki, et paha hakkab lausa. Aga noo so what??? Maksad kooliraha, korrigeerid plaani ja üritad edasi.
    Tore muidugi kuulda, et siiski on ideaalinvestoreid aga ka mina olen investeerimises ise õppija, paar aastat juba tegutsenud aga pean tunnistama, et ka mina lahmin siia-sinna 😀 Mingi visioon ja siht on ikka silme ees aga need muutuvad koguaeg vastavalt tujule.(Ja väidetavalt on tujutsemine naistele põhiseadusega antud õigus.) Seega on mul väga hea meel, et on blogijaid kes oma “lahmimistest” kirjutada viitsivad. Lihtsalt on lohutav teada, et peale minu kolistavad ka teised ämbrites … ja hea on lugedes õppust võtta ka nendest ämbritest, millesse ise veel astunud ei ole.

    1. Tänud pika kommentaari eest. Kuna mul on elu jooksul päris mitme asjaga olnud samamoodi, et olen nö iseõppijana alustanud ja jõudnud üsna kaugele välja (ühte sellist tegevust teen oma põhitööna ja teist lisatööna). Näiteks see eriala, mida ülikoolis õppisin, selles vallas ma enam tööd ei teegi 🙂 Ühesõnaga, mina jagan sellise teekonna põhimõtteliselt viide faasi:
     1. faas – ei tea mitte midagi ja kõik tundub täiesti hoomamatu ja keeruline (enamus inimesi siia jääbki pidama).
     2. faas – tundub, et hakkad asja mõistma ja see annab veel indu juurde.
     3. faas – tekib asjadest arusaamine, mis väga tihti läheb kohati ülbuseks, kus arvatakse enda oskustest rohkem, kui need tegelikult väärt on.
     4. faas – tekib taas tagasihoidlik arusaamine, et arusaamisest on asjad väga kaugel ja tegelikult on nii palju veel õppida.
     5. faas – ekspert (oma elualal tõelised tipptegijad).
     Ma arvan, et ma investeerimises olen teises faasis hetkel, kuid oma tööasjadega olen üks kord rohkemal ja teine kord vähemal määral ka kolmandast faasist läbi käinud, kuid loodetavasti nüüd juba neljandas… aga kurat seda teab…
     Teemasse tagasi tulles… minu arvates teine ja kolmas faas on need põhilised kohad, kus ämbrid kolistatakse… teises faasis teadmatusest ja kolmandas liigsest enesekindlusest.

 3. minu postituse mõte oli see, et tänases olukorras räägime me ajaloo ühest pikimast pulliturust ja praegu ostes tuleb väga põhjalikku funadamentaalanalüüsi teha enne kui order sisse lükata. kui sa seda teinud oleksid siis oleks ka blogis kajastatud ning mitmed olemasolevad ostud oleks sul tegemata jäänud.
  “homme” on liiga lühike periood ja see ei aita sind, kui tõsisem langus tuleb siis karud möllavad turul pikalt ning sinu täna ostetud positsioonid on kuude pärast kõik punased ning lõpuks hakkab käsi värisema ning müügiorderid lähvad kahjudega sisse;) eks aeg näitab.

  ma ausalt öeles väga ei mõista seda kooliraha ja ise kogemise soovi… ühest küljest hoiad jõhkralt kokku ja siis teiselt poolt mängid ruletti selle rahaga. spetsialistide poolt (ei, ma ei mõtle siin ennast) jagatud ja kättesaadavat infot on tänapäeval piisavalt, et lihtsaid vigu vältida.

  ma olen otsekohene inimene ja kindlasti polnud minu eesmärk kedagi solvata. omal alal olen ma tõesti hinnatud, küll aga pole minu põhitööks finantsturud. investeerimises arenen iga päev, turgudel olen olnud 10+ aastat.
  oma küsimusele saad vastuse järgmise kriisi ajal, vaatame, kas muutuvate tujudega (emotsioonid tuleb investeerimisel maah suruda) preili Meelike ka siis siin veel kommenteerimas käib ning oma osta/unusta strateegiat kiidab:)

  1. Kriisi ja punaste numbrite kohapealt olen nõus, et kuna pole seda läbi kogenud, siis ei tea, kuidas käitun. Arvan ise olevat ennast üsnagi tugeva psüühikaga ning iseloomust tingituna ei taha aktsiaid kahjumiga müüa. Arvan, et pigem võib tekkida see probleem, et jätan müümata ka siis, kui reaalselt mõni ettevõte hakkab pankroti suunas liikuma.
   Kooliraha kohta niipalju, et ega otseselt ei taha keegi ju seda maksta, aga elu lihtsalt on selline, et mõnel rohkem, mõnel vähem tuleb seda maksta. Spetsialiste on tõepoolest palju, kuid siin peitub ka põhiline probleem – omaette oskus on valida enda jaoks kogu selle müra hulgast välja need õiged spetsialistid, keda kuulata. Isegi, kui see valik tehtud, siis on ka spetsialistide hulgas enamus asjade kohta arvamused laiali seinast-seina.
   Ja aktsiate ostu eel teen analüüsi küll, kuid nagu ennist mainisin, siis teadmiste suurenedes läheb see analüüs loodetavasti aina sisukamaks ja paremaks. Tunnistan, et osad ostud saidki tehtud väheste teadmiste pealt ja emotsioonide ajel. Ühe sellise positsiooni likvideerimiseks tekkinud hea võimaluse kasutasin ära, kuna sain aru, et ma tegelikult ei saa aru selle konkreetse ettevõtte toimimisest ja riskidest.
   Tänud veelkord, et oma arvamust viitsid avaldada. Loodan, et teed seda edaspidi veel.

Kommenteeri