Põhimõtteline kursimuutus ühisrahastuses!

Viimasel ajal on minu väikeinvestori väikeses peas ringi käinud mõtetest suure osa enda alla haaranud ühisrahastus, täpsemalt Läti portaalid Twino ja Mintos. Nimelt otsustasin meie senist Twinot ja Mintost puudutanud strateegiat oluliselt muuta.

Alustan esmalt suurest pildist. Seni oli minu strateegia Twinos ja Mintoses sarnane – investeerisin vaid lühilaenudesse (max. 1-2 kuud), et hoida portfell võimalikult likviidne. Tegin seda käsitsi ning see nõudis iga päev üsna palju aega ja vaeva.

Põhjus kogu sellele tegevusele oli lihtne – pelgan, et majanduslanguse käigus saab ühisrahastus mingil moel pihta ja osad portaalid on sunnitud pillid kotti panema. Lootuses, et kriisi algusest kuni tõsisemate probleemideni läheb umbes pool aastat aega, siis uskusin, et saan oma portfelli õigel ajal likvideerida, kui selleks peaks vajadus tekkima.

Kuna aeg-ajalt tekkis mõlemas portaalis olukordi, kus minule sobivaid laene juurde ei tulnud, siis jäi raha aga vahepeal niisama seisma. Samuti läks liiga tüütuks igapäevaselt järjest uuesti lühilaene käsitsi välja anda. Automaatpakkujat ei kasutanud, kuna Twinos ei saa sellega sisuliselt üldse midagi kätte ja Mintoses soovisin tasakaalu erinevate laenupakkujate vahel paremini kontrollida.

Väga ärevaks tegi mõlemas portaalis ka ülimalt suur hapuks läinud laenude hulk. Twinos oli ühel hetkel Current laenude osakaal kõigest 25%, Extended 40% ja Delayed 35%. Mintoses on minu payday laenud samuti väga suures hulgas hapuks läinud.

Kõiki neid asju arvesse võttes ja enda jaoks erinevaid riske kaaludes otsustasin seega strateegiat vahetada.

Esiteks müüsin maha kõik Twino portfellis olnud 10% intressiga laenud, mis olid Delayed või Extended staatuses. Kuna neid sai vahepeal järelturult parema mandi puudumisel sisse kahmatud, siis vabanes sellest umbes 24 tunniga 1650 eurot. See raha on Lätist juba ka tagasi nõutatud. Kõrgema intressiga laenud jätsin esialgu rahulikult tagasi tiksuma, kuid ühel hetkel lähevad ka need müüki.

Teiseks panin Mintosesse raha juurde ning hakkasin seda ning lühilaenudest jooksvalt vabanevat kapitali andma Mogo Eesti autolaenudesse. Valin autolaene käsitsi ning panen ühte laenu korraga 40-50 eurot. Seni kasutasin Mintoses peamiselt minimaalset võimalikku ehk 10 eurost panust.

Twinos on edasine eesmärk vaikselt portfell vähendada sellisele tasemel, et võtta välja sealt raha, mis sinna ise sisse pandud ning jätta ringlema seni teenitud intress. Hetkel on seda 533 eurot. Ühesõnaga mängiks seal portaalis nö maja rahaga edasi.

Mintoses ootan tagasi kõik lühilaenud ning investeerin samal ajal oma kapitali ka juurde. Selle raha siis paigutaks Eesti Mogo autolaenudesse, mille ma käsitsi vastavalt oma parameetritele välja valin. Endale sobivate kriteeriumite jaoks kammisin läbi suure hulga enda portfellis olevatest ja juba lõppenud Mogo autolaenudest ja üritasin leida ühiseid jooni hapuks läinud laenude puhul.

Suuremaks eesmärgiks on tekitada umbes 25 000 euro suuruse ühisrahastusportfell, kus 10 000 eurot oleks tarbimislaenude all (peamiselt Mogo) ja ülejäänud moodustaks kinnisvaratagatisel laenud või kinnisvaraarendused (Estateguru ja Crowdestate).

Vähemalt hetkel tundub, et selline jaotus laseb mul öösel rahulikumalt magada ja ei tekita ka igapäevast lisatööd.

Teen ka numbrilise vahekokkuvõtte, et hiljem endal oleks hea vaadata, mis suunas ühisrahastusportfell on liikunud. Hakkan blogis mingi aja tagant vahekokkuvõtteid tegema, kuidas portfelli ümbermängimine on sujunud. Mõned asjad saab kiirelt tehtud, kuid mõningad muudatused võtavad kindlasti aastaid.

Eesmärk:

Mintos Mogo laenud: 10 000 eur.
Estateguru: 10 000 eur.
Crowdestate: kuni 5000 eur.

Hetkeseis:

Mintos kokku: 6210 eur + 841 gel.
Mintos Mogo: 4156 eur (sellest Eesti 2716 eur).

Twino portfelli väärtus 3863 eur.
Bondora portfelli väärtus 4902 eur.

Kokku 8765 eur.

Estateguru portfelli väärtus 8227 eur.
Crowdestate portfelli väärtus 2638 eur.

Kokku 10 865 eur.

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

3 kommentaari teemal “Põhimõtteline kursimuutus ühisrahastuses!

  1. Ma olen märganud Twinos sama probleemi, et automaatpakkuja justkui ei tööta. Raha koguneb ja seisab mitu päeva järjest.
    Ükskõik kui palju investeerimistingimusi lõdvemaks teha, siis laenud ei lähe välja.
    Isegi kui käsitsi investeerides on tingimustele vastavad laenud olemas.
    Miks see Twino automaatpakkuja nii kehva on?

    1. Olen ka püüdnud asja uurida ning väidetavalt on see mitme erineva probleemi koosmõjul. Esiteks pidi automaatpakkuja laenuraamatut skännima iga 3 tunni tagant. Teiseks on seal järjekorrasüsteem, kus ühe investori raha paigutatakse täielikult ära ning siis alles pääseb löögile järgmine. Ja kuna paljud panevad laenud käsitsi enne täis, kui automaatpakkujad jaole üldse jõuavad, siis paljudel raha seisabki. Kogu see jutt on mitteametlik ning ma ei vastuta, kas see nii ka päriselt on. Aga minule, kes ma olen umbes pool aastat igapäevaselt Twinos toimuvat jälginud, tunduvad need reaalsed põhjendused.

Kommenteeri