Murepilved Twino kohal? Või näen ma tonti seal, kus seda pole?

Juba mõnda aega on minu jälgitavates ühisrahastusteemalistes foorumites ja blogides käinud läbi kriitilisi noote seoses Läti ühisrahastusportaali Twinoga. Kas tõesti on seni paljude investorite lemmikuks olnud Twinol tekkinud probleeme või on väikeinvestorite üles puhutud hirm alusetu?

Minu jaoks on Twino portaalil kaks väga suurt plussi:

1. Portaal on äärmiselt likviidne. Paari tuhande euro väärtuses laene on võimalik maha müüa sisuliselt minutite jooksul, kuna eraldi “secondary marketit” ei eksisteeri ja müüdavad laenud ja uued laenud on inimestele valimiseks samas kohas.

2. Buyback laenude tagasiostugarantii rakendub 30 päeva pärast laenu hapuks minekut. Seega, ei risustanud probleemsed laenud minu laenuraamatut nii kaua nagu näiteks Mintoses, kus tagasiost rakendub 60 päeva möödudes.

Järjest enam hakkas aga Twino portaalis välja tulema mitmeid miinuseid ning viimastel kuudel on tõsiselt üles kerkinud ka küsimused Twino emafirma finantsvõimekuse kohta. Kõige paremini on Twinos tekkinud ohud kokku võetud värskes blogipostituses “7 reasons we are getting nervous about Twino”.

Selles blogipostis välja toodud punktidest mõned on minu jaoks olulised häirekellad. Seni on Twino olnud selline portaal, kes omaette vaikselt nohisedes ajab oma asja. Mingeid skandaale pole olnud, kuid samas pole näidatud ka sellist läbipaistvust ja suhtlust investoritega nagu minumeelest Mintos on suutnud pakkuda. Nüüd aga nende mitme probleemi koosmõjul on portaali ümber, vähemalt minu jaoks, tekkinud selline kahtluse aura.

Kuna Twinos on makstavad intressid järjest enam alla tulnud ning automaatpakkuja probleemide tõttu on tulnud liiga palju teha käsitööd, siis otsustasin ühel hetkel hakata oma portfelli tasapisi vähendama. Muude probleemide üles kerkides kiirendasin veidi exiti tempot, kuni siin lingitud blogipostitus pani mind otsustavalt tegutsema.

Praeguseks hetkeks on viimane suurem summa välja nõutatud ning portaali jätsin sisse vaid 570 euri, mis intressidena on seni teenitud. Päris kuivaks ei tahtnud portaali tõmmata, kuna plaanin seal toimuval ikka silma peal hoida. Jätsin endale hetkel alles vaid vanad 13% intressiga Gruusia laenud, millest vajadusel saab sekunditega lahti, kui asjalood tõepoolest peaks veel rohkem kuristiku poole liikuma.

Võtsin oma lihtsameelsuses asja nagu üks Eesti vanasõna ütleb: “Kus suitsu, seal tuld.” Loodame, et need hirmud Twino suhtes muidugi paika ei pea ning meie regiooni üks juhtivaid ühisrahastusportaale paneb võimsalt edasi. Kahjuks vähemalt praegusel hetkel said miinused ja üles kerkinud hirmud portaali suurte plusside üle võitu.

Twinost väljunud raha suunan edasi Mintosesse ja jagan seal välja Mogo Eesti autolaenudesse. Kuna ka Bondorast on käimas üliaeglane väljumine, siis saabki meie pere ühisrahastusportfelli keskmeks olema Mogo autolaenud ning Estateguru kinnisvaratagatisel laenud, sekka ka Crowdestate’i projekte.

Minu talupojamõistus ütleb, et kui peaks näiteks Mogo või Estateguruga juhtuma mingi negatiivne stsenaarium, siis on Eestis välja antud kinnisvara või auto tagatisega laenu suurem variant kunagi kätte saada, kui kuskil Gruusias või Kasahstanis kohalikele välja jagatud 10 euroseid laenujuppe.

Öeldakse, et tuleb investeerida nii, et öösel rahulikult magada saaks. Minu jaoks tähendas see Twinost raha välja tõmbamist… vähemalt seni, kuni minu silmis tekkinud kahtlusevari suudetakse maha raputada.

Palun ka Teie kommentaare ja mõtteid Twino hetkeseisu kohta. Kas on põhjust muretsemiseks, kui palju saab üldse ühisrahastusplatvorme usaldada ning millised on need punased lipud, mida peaks jälgima, et oma rahadega veel õigel ajal tulema saada?

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

3 kommentaari teemal “Murepilved Twino kohal? Või näen ma tonti seal, kus seda pole?

  1. – SIA Twino majandusaasta minuteada lõppeb aprilliga. Aruande avalikustamine kuus kuud pärast majandusaasta lõppu pole midagi erakorralist (kuigi sellise avaliku huviga ettevõttelt ootaks siiski kiiremat tegutsemist). Tegu pole päris traditsioonilise ettevõttega, kus on toimunud ühinemisi, ümberstruktureerimisi jms, ei imesta üldse, et võib kauem aega minna.

    – 30 või 45 päeva hilinenud laen (investori jaoks default) ei ole kohe kindlsti Twino jaoks default. Huvitav oleks teada erinevate turgude intressimäärasid ja tegelikke default rate’e aga võib-olla ei taheta muuhulgas konkurentidega infot jagada? Kogu see tagasiostugarantiidega ühisrahastus (ka MIntos, VIventor, Robocash jms) sarnaneb nagunii pigem ettevõttele laenu andmisega.

    – Kas laenumahtude vähenemine on tingimata halb (ettevõtte tervise hindamise seisukohalt)? Võib ka näidata, et on hästi finantseeritud ja võimaldab kaasata raha madalama intressiga. Kui tegu oleks puhta püramiidiga (ja uute investorite raha oleks vaja vanadele väljamaksete tegemiseks) eeldaks pigem vastupidist liikumist (suuremad mahud ja kõrgemad intressid).

    1. Tere. Tänud pika kommentaari eest. Kõik väga hästi argumenteeritud punktid ning nõustun sisuliselt kõigega, mis kirjutasid. Kuna selline ühisrahastus, nagu meie seda hetkel näeme, on üsnagi noor ja enamus portaalid pole tegelikult ennast veel nö tormistes vetes tõestanud, siis põhineb kogu see äri usaldusel. Nagu öeldakse, siis usaldust võidetakse aastatega ja kaotatakse sekunditega. Enamus ühisrahastusplatvorme on minu meelest ise sellest hästi aru saanud ja teevad kõik selleks, et anda võimalikult palju infot ja vastata võimalikult paljudele küsimustele. Ma kindlasti ei nimeta Twinot siinkohal ebausaldusväärseks või veelvähem püramiidskeemiks, aga nagu kirjutasin, siis enda jaoks tegin ma mitmete asjade koosmõjul otsuse, kus hetkel tõmbasin sealt rahad välja.

Kommenteeri