Mintoses vahepeal tõusnud intressid on taas kolinal alla tulnud

Ühisrahastusportaalidest on meie pere investeerimisportfellis väga olulisel kohal lätlaste Mintos, kus enamuse rahast olen pärast strateegia ümbervaatamist paigutanud Mogo autolaenudesse. Õnneks sain sisse pandud kapitali suuremas osas jagatud enda kriteeriumitele hästi vastavatesse laenudesse, kuid viimasel kuul on olnud probleeme laekuvate intresside ja tagasi makstud põhiosa reinvesteerimisel.

Kui tegin otsuse Mintoses lühilaenude asemel panna raha kinni Mogo autolaenudesse, siis oli turul suur hulk 13% intressiga mulle sobiva pikkusega (kuni 24 kuud) Eesti autolaene. Kui Eesti laenud kokku kuivasid, siis lükati korraga letti päris suur hulk Läti autolaene, millest ka päris korraliku tüki ampsasin.

Põhiliseks kriteeriumiks oli siis ja on siiani mul see, et laenu amortisatsiooni meetod (kindlasti on eesti keeles sellele parem väljend) oleks “full” mitte “partial”. Ma küll pole sellele kinnitust leidnud, kuid arvan miskipärast, et “partial” laenude puhul on tegemist Mogo pakutava teenusega laen auto tagatisel mitte auto ostu finantseerimisega. Paljude nende laenude maksegraafikut vaadates tundub, et viimase suure maksega võib see kontingent tõsiselt hätta jääda.

Tõsi, enne kui selle üle päris tõsiselt järele mõtlesin, sai peaaegu 2000 euro jagu “partial” Eesti laenudesse ikkagi paigutatud. Eks saab näha, kuidas nende laenajate maksekäitumine viimase suure tagasimakse puhul hakkab olema.

Mintose pakutavast statistikast lähtudes on Eesti ja Läti autolaenud väga hea tagasimaksekultuuriga, Leedu laenud aga sörgivad kaugel sabas. Seetõttu olen leedukaid proovinud vältida. Huvitaval kombel ei kehti minu meelest Mogo laenude puhul aga see, et kõrgema intressiga laenud oleksid juskui riskantsemad ja jääksid maksetega rohkem hätta. Seega olen püüdnud võimalikult kõrget intressi.

Praeguseks on mõnda aega Mintoses olnud olukord, kus 13% autolaene on saada vaid väga pika graafikuga – 60+ kuud. Alla 2-aastaste laenude intressiprotsent on aga langenud 8-10 % peale. Järelturult võib õigel hetkel peale sattudes saada ka aeg-ajalt mõne parema pakkumise, kuid üldjoontes pole ma enda ideaalsetele kriteeriumitele vastavaid laene enam mõnda aega näinud.

Mis ma siis olen teinud ja millistesse laenudesse raha paigutanud?

Nagu ütlesin, siis sain suurema osa rahast veel panna ära 13% Eesti ja Läti kuni 24-kuulistesse laenudesse enne, kui turg selle koha pealt kokku kuivas. Seejärel olen pidanud kontole laekuvat raha igahommikuselt reinvesteerima, mis tähendab reeglina ühe või kahe sobiva laenu leidmist.

Vahepeal sain mõningaid päris magusaid tehinguid järelturult, kui müüdi minu jaoks sobivaid laene allahindlusega, kuid ka see lõbu jäi üürikeseks. Siis otsustasin näpuotsaga sisse võtta ka päris pikki laene, kui sain need järelturult allahindlusega. Lootus on selles, et päris suur hulk autolaenudest lõppeb enne tähtaja lõppu ja allahindlusega ostes võib seetõttu teenida päris head tootlust.

Kui mõnda aega hoidsin jäigalt kinni 13 % reeglist ja pigem vaatasin pikemaid ja enda jaoks teistel viisidel ebasobivamaid (suurem laenusumma, kõrgem LTV, “vale” laenuvõtja) laene, siis nüüd otsustasin pigem naasta kuni 24-kuuliste laenude juurde ning alla tulla intressides. Päris 10 % laene pole veel pidanud portfelli võtma, kuid ilmselt pole uuesti kaugel ka see aeg. 10% on minu jaoks ka see piir, kust madalamale ma ühisrahastuses tõenäoliselt minema ei soostu.

Hiljuti hakkas Mogo Mintose platvormil pakkuma ka Bulgaarias ja Rumeenias välja antud autolaene. Need on jäänud minu poolt aga täielikult puutumata (nagu ka Poola autolaenud) ning ilmselt jäävad ka edaspidi. Võib-olla järelturult sobiva pakkumise korral napsan endale mõne üksiku tüki, aga mitte rohkem.

Lõpetuseks panen kirja ka enda Mogo laenude hetkestatistika:

Eesti laenude tagastamata põhiosa: 6278 euri, sellest 4547 euri on intressiga vähemalt 13%.
Läti laenude tagastamata põhiosa: 3093 euri, millest kõik on ka intressiga vähemalt 13%.
Leedu laenude tagastamata põhisoa: 1247 euri, millest 484 euri on intressiga vähemalt 13%.

Kuni aastase tähtajaga laenude tagastamata põhiosa on kokku 3160 euri, 12-24 kuu vahemikku jäävatel laenudel 4344 euri, 24-36 kuu vahemikus 767 euri, 36-48 kuu vahemikus 1527 euri, 48-60 kuu vahemikus 562 euri ja 60+ kuulistel laenudel 258 euri.

(Pikemad laenud on suuremalt jaolt portfelli tulnud varasemast ajast, kui me andsime raha välja automaatpakkuja abil).

Mitte autolaenude all on veel vaid 103 eurot.

NB! Kindlasti kellelgi tekib küsimus, et miks ma kogu seda värgindust üldse nii põhjalikult uurin, kui Mintoses on tagasisostugarantii. Vastus: põhimõtteliselt olen võtnud seisukoha, et annan ühisrahastuses laenu välja põhimõttega, justkui sellist “garantiid” ei eksisteeri. Nagu näitas hiljutine Eurocenti kaasus, siis tagasiostugarantii on kiire kaduma, kui mingid jamad tekivad.

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

3 kommentaari teemal “Mintoses vahepeal tõusnud intressid on taas kolinal alla tulnud

  1. Alustasin ise ca kuu tagasi Mintoses ja kriteeriumid on üsna sarnased sinule – kuni 24-kuised full Mogo laenud + muud kitsendavad tingimused LTVs, maksekäitumises, vanuses jne.
    Aga 13%-ga olen saanud mõned üksikud, valdav ongi 10% ja veidi ka järelturult natuke kõrgema intressiga. Ju siis voolab nii hästi investorite raha peale, et ahvatlus jagatavat kasu enda kasuks vaikselt kruttida on suur. 10% on ka minu jaoks absoluutne piir, millest allapoole ma ei näe enam sellises ühisrahastuses osalemisel mõtet. Pigem siis juba börs vms.

    1. Ma olen nüüdseks väga pingsalt ennast ühisrahastuses toimuvaga kursis hoidnud ca 9 kuud ning selle tegelikult üsnagi lühikese ajaga on toimunud palju ja muutunud palju. See intressimäärade ujumine ja erinevate laenutüüpide ajutine ikaldus/üle pakkumine on olnud pidev. Minusugusele investorile teeb see raskeks konkreetse strateegia jälgimise, sest mingil hetkel tuleb lihtsalt oma reegleid painutada või muidu raha seisab kontol. Vanasti, kui meie portfell jooksis vaid automaatpakkuja peal ja sisuliselt ainsaks kriteeriumiks oli intressimäär ja tagasiostugarantii, siis oli probleeme palju vähem. “Ignorance is bliss” nagu öeldakse 🙂

Kommenteeri