September – lumepallid, puud ja suured rahad

Kui tavapäraselt saan kuuülevaadet alustada sissejuhatuse kirjutamisest, kuna selle aja jooksul midagi tähelepanuväärset meie investeerimisteekonnal ikka toimub, mis kohe mainimist väärib. Sel korral aga kirjutasin ülevaate põhiosa valmis ja sissejuhatuse jaoks sõnu ei leidnud. Plaanisin taas joriseda, et portfell kasvas hoolimata suurtest erakorralistest väljaminekutest ning astusime taas väikese sammu finantsvabaduse suunas jne. Seda ma ka teen, aga veidi teises võtmes.

Tahan sel korral esile tõsta just seda, mida ma ise kõige rohkem hindan – meie rahalise seisu rutiinset, tasakaalukat ja aeglast kasvu. Tundub, et lumepall on veerema saadud. Tuleb lihtsalt väikeste tõugetega seda õigel rajal hoida ning ka ise pidevalt lund juurde mätsida ning ühel heal päeval peaks see pall olema nii suur, et seda enam pidurdada pole võimalik.

NB! Neid ridu kirjutades tuli mulle muidugi kohe silme ette pilt, kuidas üks pirakas lumepall vastu puud (krahhi ja kriisi kehastus) sodiks veereb 🙂 Värskelt soojast kliimast siia külma kätte tulnuna tundus lumepalli metafoor väga sobiv.

TULUD/KULUD

“Säästulembi õudusunenägu” oleks see pealkiri, mille ma septembri kuule hea meelega paneksin. Kuna eestimaine kliima sundis korraks põgenema soojale maale ning enamus nendest kulutustest jäid just septembrisse, siis on tulemus silmaga näha – selle aasta kõige suuremate väljaminekutega kuu. Tõsi, ma tegelikult kartsin, et see pilt tuleb palju nukram, sest reisil olles voolab raha justkui iseenesest rahakotist välja. Õnneks seekord jäid tumeda nahavärviga tänavakauplejad ja muud aferistid-petturid meie poolt nuumamata.

Rõõmu tegi see, et enne kliimapagulusse sõitmist sai töörindel kõvasti pingutatud ning ka sissetulekud olid meie pere kohta muljetavaldavad 4000 eurot. Tegelt 3999, aga ma reisil leidsin jalutades maast 2 eurosenti, nii et võib üles ümardada. Suur osa lisatööde tasudest on seejuures veel ka laekumata, seega, septembri pingutused aitavad ka paaril järgmisel kuul sissetulekute osa täiendada.

Nagu tabelist näha, suutsime kulutamata jätta 1558 eurot ning säästuprotsendiks tuli 39%. Kuigi viimased kaks kuud on aasta keskmist alla tirinud, siis hetkel on keskmine säästuprotsent veel üle 50 protsendi. See piir on seatud ka aasta lõpu eesmärgiks.

Clip

PASSIIVNE TULU

Passiivset tulu tootis meie investeerimismasin sel kuul 238,27 eurot. See mingi rekordkuu aunimetusele muidugi ei pretendeeri, kuid kui võrrelda seda täpselt aastataguse ajaga ehk 2016. aasta septembriga (195,76 vs 238,27), siis edasiminek on olnud korralikud 17,8%. Arvudekeeles annab kõik numbrid ilmselt ilusaks rääkida.

Endiselt tuli peamine passiivne tulu ühisrahastusest, kus laekus 233,78 eurot. 4,5 euro väärtuses saime dividende IVV-st.

chart

NETOVÄÄRTUS ja PORTFELL

Taaskord saan alustada selle lausega, et meie netoväärtus kasvas ning seda juba 17. kuu järjest. Septembri lõpu seisuga on meie pere kaukas 65 912 eurot ehk kasv võrreldes augustiga on 2,5%. Oma tabelites pole ma sisse toonud meie pensioni II samba kontosid ega meie eluaseme väärtust. Pensionikontosid hakkan varana arvestama siis, kui saab mingil normaalsel kujul tehtud Tuleva algatatud väljamaksete reform ning eluaseme panen väärtuse hulka momendil, kui pangale saab kogu kodulaen makstud.

Investeerimisportfell kasvas samuti ning see on nüüd 49 150 eurot ehk loodetavasti juba järgmisel kuul ületame ümmarguse 50 000  euro piiri.

Kuigi ma ei soovi ühisrahastuse osakaalu üle 50% lasta, siis septembris küündis see number koguni 51,2% peale, kuna panin ettevõtte kontole tekkinud vaba raha niisama seismise asemel tagasi Twinosse lühiajalistesse laenudesse tööd tegema. Usun, et vajadusel saab sealt taas kiiresti väljuda.

chart(1)

AKTSIAD

Siin pole midagi uut ja huvitavat rääkida. Jälgin aktiivselt turgu ning peas keerlevad mitmed mõtted. Hetkel olen keskendunud pigem mind huvitavate ettevõtete tundmaõppimisele. Samuti üritan leida seoseid ja mustreid, kuidas turg reageerib erinevatele ettevõtete kohta tulevatele uudistele.

Iganädalaselt tiksub endiselt LHV kasvukonto vahendusel juurde tükikesi aktsiafondidest. Kui see kõrvale jätta, siis pole börsilt ühtegi ostu teinud juba päris mitu kuud.

chart(2)

ÜHISRAHASTUS

Mintos: Väärtus 10 846 eurot, intressitulu septembris 111,26 eurot. See katel vaikselt podiseb. Septembris tekkis samuti korraks see hetk, kus pidin enda laenukriteeriume lõdvemaks laskma, kuid kuu lõpus olukord taas normaliseerus.

Estateguru: Väärtus 10 273, intressitulu septembris 38,16 eurot. Ühtegi projekti läbi ei saanud, kuid igakuiseid intressimakseid laekus. On mõned projektid, kus on intressimaksetega suuri probleemeja varsti on võlgnevus kahe kuu pikkune. Saab olema huvitav näha, kuidas asjad lahenevad. Nagu olen varemgi öelnud, siis mõne projekti hapuksminek ja tagatise realiseerimiseni jõudmine lööks usutavasti selles portaalis õhu palju puhtamaks. Viimased vabad vahendid panin septembris kahte erinevasse projekti teenima ning praegusel hetkel lisakapitali peale ei kanna ja jätan olemasoleva raha sinna keerlema.

Crowdestate: Väärtus 3107 eurot, intressitulu septembris 6,76 eurot. Kaks projekti maksid intresse ning sisenesin 200 euroga ka Läti elektrijaama projekti.

Twino: Väärtus 2588 eurot, intressitulu septembris 8,37 eurot. Minu jaoks algas Twinos “teine ajastu” ning järgmisel kuul kajastub see kindlasti juba ka suuremate intrssituludena. Võimalik, et lisan portaali ka veel kapitali, lühiajalise hoiustamise eesmärgiga.

Bondora: Väärtus 4707 eurot, intressitulu septembris 54,11 eurot. Kuidagi selline mulje jääb, et kunagi ämbrisse astununa üritatakse meeleheitlikult ennast nüüd puhtaks pesta, kuid surutakse iga katsega seda ämbrit järjest sügavamale alajäseme otsa.

chart(3)

Portfelli lühiülevaade on jooksvalt nähtav ka SIIN.

Järgmine kuu saab löödud ka tänavuseks aastaks pandud eesmärk 2500 eurot passiivset tulu. Tundub, et passiivne aastatulu tuleb sinna 3000 euro kanti, mis meie pere jaoks kataks säästlikult elades ära kahe kuu kulutused.

chart(4)

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

2 kommentaari teemal “September – lumepallid, puud ja suured rahad

  1. Pisut vara võib olla veel küsida, aga oled/olete juba mõelnud ka, et kui palju järgmise aasta passiivne tulu võiks olla?
    Kuude keskmisega arvutades saab see aasta 3175€ juurde teenitud intressitulusid.

    KOLME keskmise Eestlase kuu palgad nagu maast leitud!
    Väga kõva saavutus igatahes!

    1. Tänud. See passiivse tulu eesmärk pole otseselt siht omaette, kuna kui tahaks vaid seda numbrit suurendada, siis ei istuks hetkel 25-protsendiga rahas. 🙂 Aga eks ta ikka veidi suurem võiks olla kui tänavuse aasta number tuleb.

Kommenteeri