Kuidas investeerida ootamatult saadud X summa raha?

Kindlasti oleme me kõik, eriti pärast investeerimisega alustamist, tabanud ennast mõttelt, et mis siis, kui ma saaksin järsku X summa raha. Kuna mul sellised mõtted ikka aeg-ajalt peast läbi lipsavad, siis otsustasin teha teadliku ajurünnaku ja panna kirja ideed, mida erinevas suuruses rahalaevadega võiks ette võtta.

Kogu see kirjutis on tehtud eeldusel, et ühtegi kõrge intressiga laenu kaelas pole, igapäevased vajadused on samuti kaetud ning investeerimisportfelli veel üles ehitatud pole. Juba olemasoleva portfelli puhul tekivad juba hoopis teised probleemid, kus tuleb jälgida erinevate varaklasside jaotumist vastavalt oma eesmärgile ja riskitasemele jms.

Kuidas ma alustaksin investeerimist, kui…

… leiaksin maast 5 eurot.

Siin ma ei pea isegi mingit muinasjuttu välja mõtlema, sest see täitsa on minuga hiljuti ühel korral juhtunud. See viiekas läks eraldi karpi, kuhu ma kogun ka kõik maast leitud sendid. Kuigi ma ebausklik pole, siis leitud raha ma ringlusesse tagasi lasta ei tahaks, vaid katsetan, kas see toimib äkki “magnetina”, tõmmates uut raha enda ligi.

… saaksin ootamatult 1000 eurot.

Täiesti algajana läheksin uuesti seda sama teed, kuidas meiegi investeerimine alguse sai. Valiksin kaks-kolm ühisrahastusplatvormi ning jagaksin raha nende vahel ära. Kui vähegi võimalik, siis alustaksin kohe ühisrahastuses investeerimist ettevõtte alt, kuna see võimaldab teenitavat intressitulu maksuvabalt edasi kasvatada. Platvormide valik on lai ning minu eelistustest saab lihtsalt aimu lugedes kuukokkuvõtteid või vaadates portfelli alamlehele. Ühisrahastuse eelis alustamisel on see, et sisuliselt kohe hakkab laekuma intressitulu ja ka need üksikud sendid innustavad.

… teeniksin helde boonusena tööandjalt 5000 eurot.

Selle summaga saab endale Tallinna börsilt üles ehitada väga korraliku aktsiaportfelli. Kuluefektiivsuse koha pealt on ideaalne panna ühe ostuna Balti börsile korraga tuhat eurot, seega jagaksin ma selle summa Balti börsil ära kas erinevate ettevõtete vahel (vastavalt riskiastmele ja sobivatele ostuhetkedele 2-8 erinevat firmat) või soetaksin enda poolt läbi töötatud ja suurepäraseks tunnistatud ettevõtte väärtpabereid riski vähendamiseks väiksemate osade kaupa.

… saaksin päranduseks 100 000 eurot.

Selliste summade puhul tuleb mängu juba täiesti uus varaklass, kuhu paari tuhande euro liigutajatel on raske siseneda – kinnisvara. Mina isiklikult kasutaks seda raha uue eluaseme sissemakseks ning senise kodu väljaüürimise ettevalmistamiseks. Kui midagi jääb ka üle, siis selle investeeriksin aktsiabörsile. Kuna ma kinnisvaraturust suurt midagi ei tea, siis siinkohal ma rohkem ei uduta, selleks on teised mehed, teised blogid. Igatahes kindel on see, et selline summa annab hea võimaluse see varaklass enda portfelli lisada.

… võidaksin lotoga miljoni.

Miljonimõtted on minu jaoks alati kõige põnevamad, kuna võimalused tunduvad olevat piiritud ja justkui kõik uksed on lahti. Põhiotsus, mida ma alati oma unistustes teravalt kaalun on, mis osa ma lotovõidust investeeriks ja mis osaga parandaks oma elujärge. Ma ei mõtle siinkohal Ferrari ostmist vaid elulisemaid asju – uus kodu ja mõni unistustereis.

Seni olen jäänud vahekorra 80%-20% juurde. 80% rahast suunaks järk-järgult investeeringutesse, kasutades kõiki erinevaid varaklasse. 20% ehk 200 000 euroga peaks siis uuendama elukohta, käima ära näiteks Kariibi mere kruiisil ning uuendama töövahendeid, millega teenin lisaraha. Usun, et saaksime hakkama küll!

NB! See kirjutis ei anna investeerimisnõu. Kõik oma investeerimisotsused tuleb ise läbi kaaluda ja mina ei vastuta teie investeeringute tulemuslikkuse eest.

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

3 kommentaari teemal “Kuidas investeerida ootamatult saadud X summa raha?

  1. Juhiksin veel lugejate tähelepanu sellele, et enne investeerimise alustamist peaks koostama investeerimisteesi ja selgeks tegema kui pikaajaliselt investeerida plaanis on.
    Kui eesmärgiks on koguda raha korteri sissemakseks näiteks paari aasta perspektiivis, siis tõenäoliselt pole mõtet aktsiatesse investeerida. Samas kui investeerimishorisont 20…30 aastat, siis on aktsiad väga atraktiivsed.

  2. See leitud raha purk on nii lahe mõte! Ma olen terve elu pidevalt tänavalt raha leidnud, sh päris arvestatavaid münte ja kupüüre, aga need lihtsalt rahakotti poetanud. Muidugi ma loodan, et raha külgetõmmet ma toidan juba sellega, et päriselt iga senti korjamisvääriliseks pean – armasta raha ja raha armastab sind.

Kommenteeri