Estateguru portfelli analüüs: kui palju on probleemseid laene?

Kuna esmaspäeval märkasin, et meie Estateguru kontol oli tavapärasest palju vilkam päev ning paljud projektid maksid meile välja intresse, siis otsustasin oma vaatenurgast süveneda erinevate laenuprojektide hingeellu veidi lähemalt ning uurida, kui palju on neid probleemseid projekte, mis laenuintresside maksmisega ühel või teisel hetkel jänni on jäänud.

Suvisel hapukurgihooajal oli Äripäev varmalt valmis erinevatest Estateguru projektidest üsna negatiivses võtmes kirjutama. Viimasel ajal pole sarnaseid kajastusi meedias enam näinud. Ei tea, kas oldi lihtsalt kiirel klikijahil või saadi ise ka aru, et võib-olla pole mõtet enne päriselt tagatisvara kallale minemist hakata suurt sensatsiooni üles puhuma.

Igatahes kõik, kes Estateguru vahendusel investeerivad ja oma intressilaekumistel silma peal hoiavad, on näinud, et paljudel projektidel on ette tulnud lühemaid või pikemaid tähtaegadest üleminekuid. Kuna pigem jäävad silma just negatiivsed juhud, siis otsustasin analüüsida meie portfelli põhjal, kui suur see probleem tegelikult seni on olnud.

Valimi suurus 33 projekti

Kokku on meie portfellis 52 erinevat laenutükki, millest 19 on kas ühe maksega laenuperioodi lõpus või mõni üksik ka kahe tagasimaksega. Arusaadavatel põhjustel nende projektidega midagi analüüsida ei saa ning tuleb vaid leppida Estateguru poolse igakuise kinnitusega “Uudised puuduvad. Kõik toimib vastavalt esialgsele plaanile”.

Otsustasin anda oma analüüsis laenajatele ka veidi eksimisruumi ning vähem kui 7 päeva pikkust hilinemist ei arvesta ning võtan neid õigeaegsete maksetena. Nädal on selline normaalne aeg, kus saab veel pugeda selle taha, et oli nädalavahetus, riigipüha või pankadevahelised maksed ei liikunud vms.

Seda põhimõtet arvesse võttes on meie portfellis nendest 33-st analüüsitavast ettevõttest, kes peavad maksma intresse igakuiselt, seni kõik oma maksed õigeaegselt tasunud 23. Protsendiks teeb see ümardatult 70%. Seega rohkem kui 2/3 laenuprojektidega pole intressilaekumiste koha pealt seni probleeme olnud. Huvitaval kombel nägin paari projekti puhul ka olukorda, kus intressimakse oli laekunud koguni enne tähtaega, mis minu silmis lisas boonuspunkte.

Nüüd probleemsete juurde

Selliseid projekte, kus vähemalt üks senine intressimakse oli hilinenud 7 päeva kuni üks kuu, leiab meie portfellist 8 ehk 24%. Silma jäi see, et kui juba graafik lappama on läinud, siis pigem hakkavadki maksed hiljaks jääma.

Nendest kaheksast projektist kahel juhul hilines kohe esimene intressimakse, samuti kahel juhul jäid esimesena hiljaks 3. või 4. makse ning korra alustati hilinemisega 5. või 6. kuul.

Väga hapu on meie portfellis hetkel seis kahe projektiga, kus võlgu ollakse juba mitme kuu intressid. Ühel juhul on tegemist mitte liiga ammu refinantseeritud Läti projektiga ning teisel puhul novembri alguse tähtajaga Eesti projektiga. See Läti ettevõtmine on läbi häda suutnud järjest oma vanemaid võlgu lappida, kuid jätkusuutlik see asi ei tundu.

Minu hinnangul on hetkel seega 6% meie Estateguru portfellist hapuks läinud. Saab näha, kuidas senised võlgnevused likvideeritakse ning kas suudetakse projekt ilma suuremate probleemideta ka kõigile rahuldaval moel lõpuni tüürida.

Must kast

Siinkohal ei tohi unustada neid 19 projekti, kus igakuiseid laenumakseid ei tehta ning enne lõpukuupäeva seetõttu mingeid ohumärke investoril tegelikult näha polegi. Meie portfellis on kõige suurema osakaaluga laenutükiks projekt, kust ma korduvalt olen mööda kõndinud ja tõdenud, et mitte midagi pole muutunud. See erilist positiivsust ei sisenda, kuid ega midagi rohkem enam teha ei anna, kui kord raha juba välja on antud.

See on ka peamine põhjus, miks ma ühel hetkel hakkasin investeerima vaid igakuiselt intresse maksvatesse projektidesse.

Kokkuvõte

Kindlasti on avanenud pilt minu enda jaoks positiivsem, kui seni pealiskaudsel jälgimisel tundus. Samas, väga mitmed projektid on alles algstaadiumis ning teinud seni vaid mõned maksed. Kui paljud nendest mingil hetkel tulevikus raskustesse satuvad, näitab aeg.

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

4 kommentaari teemal “Estateguru portfelli analüüs: kui palju on probleemseid laene?

  1. Kas probleemsete hulgas paistab ka ühiseid tunnusjooni? Samad taotlejad, laenutingimused, summad, vms?

    1. Lugesin jah Kristi postitust. Tal on väljumiseks omad põhjused. Minu eesmärk Twinos on hetkel hoopis teistsugune, seetõttu tegelen sealse laenuportfelliga ka manuaalselt.

Kommenteeri