November oli aktsiakuu!

Käes on see hetk, kus kirjutan lahti novembri jooksul toimunud aktsiatehingud meie investeerimisportfellis. Kahe erineva konto peale tegime koguni seitse tehingut, millest kaks olid müügi- ja viis ostutehingut.

HansaMatrixi (HMX1R) müük ja Madara IPO

Esimeste tehingutena müüsime pool meie Läti tehnoloogiafirma HansaMatrixi aktsiatest, et vähendada riske seoses ebalikviidsete Läti väikefirmade osakaaluga portfellis. 100 aktsiast loobusime kahes jaos ja keskmiseks müügihinnaks tuli 8,026 eurot. Kokku teenisime nende väärtpaberitega 106,62 eurot ning 223 päeva meie käes olnud aktsiate aastatootluseks kujunes koos väikese dividendiga 25,13%.

Järgmisena laekusid kontole lätlaste kosmeetikafirma Madara aktsiad, mida soetasime IPO hinnaga 6,25 kokku 200 tükki. Olin enne IPO-t kindlalt seda meelt, et aktsiad märgitakse üle ning plaanisin poole positsioonist kohe kasumiga realiseerida. Tagantjärele targana asja vaadates oli mul õigus, kuid polnud piisavalt julgust, et asja suuremalt ette võtta.

Pärast aktsiate noteerimist hakkasin otsima müügihetke ning tegin seal samuti kärsitusest ühe vea, kui müüsime 100 aktsiat hinnaga 7,4 eurot tükist. Oleks veidi kannatanud, siis oleks saanud tunduvalt paremat hinda, aga eks see ajastamine ongi keeruline värk. Selline suur ostuhuvi pärast noteerimist ja aktsia tõus lausa 8 euroni, oli minu jaoks üllatuslik. Igatahes nädalase aktsiate hoidmise eest teenisime 109 eurot kasumit.

Madara IPO-l pakutud aktsiahind oli finantsnäitajate poolest üsnagi kallilt hinnastatud, kuid otsustasime abikaasaga siiski osaleda, kuna firmat tutvustamas käinud juhid ja suurosanikud jätsid väga positiivse mulje ning proua Tasane Investor on ka nende tooteid tarbinud. Jätsime mehisema lätlaste väikefirma ehk HansaMatrixi positsiooni minu kontole ja abikaasale ostsime naiselikuma Madara aktsiaid. Kummagi ettevõtte osakaal meie aktsiaportfellis on hetkel umbes neli protsenti, mis on mulle vastuvõetav.

Silvano Fashion Group’i (SFG1T) ost

Järgmiseks tehinguks oli Silvano Fashion Groupi aktsiate ostmine, kuna pärast Q3 tulemuste avaldamist muutus aktsia praegune hind minu jaoks atraktiivseks. Kasumitõusuga langes firma viimase 12 kuu jooksev P/E suhe alla kümne ning see oli minu jaoks märk, et vaadata täpsemalt firma sisse. (Hilisemal kontrollimisel muidugi selgus, et vaatasin mulluse Q4 EPS näitaja valesti ja P/E on ikka veidi üle kümne. Pikas perspektiivis on see muidugi väheoluline.)

Põhilised finantsnäitajad tundusid minu treenimata silmale atraktiivsed ning otsustasin esimese positsiooni ära osta. Tunnistan, et tegemist on riskiga, kuna firma müüginumbrid on otseses seoses Venemaal ja Valgevenes toimuvaga. Aga isegi sellistel rasketel hetkedel tundub firma olevat korralikult juhitud, kuna väheneva käibe juures on kulutusi kõvasti kokku tõmmatud ja kasuminumbrid on viimasel paaril aastal isegi kerges tõusutrendis.

Ülemaailmselt pead tõstnud majandustõus peab ühel hetkel jõudma ka Venemaale, vaatamata riigi vastu kehtestatud sanktsioonidele. Samuti on Silvano olnud väga korralik dividendimaksja ning viimasel kahel aastal on ka dividendideks välja makstud protsent kasumist jäänud mõistlikuks – vastavalt 42% ja 51%.

Ostsin Silvanot kahes jaos, pool positsioonist hinnaga 2,7 eurot/tk ning teise poole 2,69 eurot/tk. Nüüd tagantjärele targana öeldes oleks pidanud paar päeva ootama ja oleks saanud mõned sendid odavamalt kätte 🙂 Aga no pika plaani investorina ei ole mõtet seda senti pooleks saagida. Aga, kui hind peaks siin veel langema, siis on vägagi võimalik, et suurendan meie pere osalust lähiajal veelgi.

EfTEN-i III fondi (EFT1T) IPO

EfTEN-i tegemisi olen jälginud erinevate kanalite kaudu nii kaua, kui minu lühike investorikarjäär kestnud on. Ettevõte tundub olevat hästi juhitud ning hea resümeega ja senised investorid tunduvad olevat rahul.

Kuna IPO maht oli väike ning pakkumise hinnaks oli hetke NAV ehk 14 eurot, siis ennustasid kõik, et pakutakse kordades üle. Nii ka läks. Börsiteates lubati kõigile osalejatele vähemalt 75 aktsiat, kuid ülemärkimise korral jäeti endale õigus väärtpaberid jagada endale sobival moel.

Eeldasin, et mida rohkem pakun, seda parem võimalus on saada rohkem kui 75 aktsiat. Seepärast pakkusime kahe erineva konto alt vastavalt 300 ja 100 aktsiat. Saime muidugi vaid 75+75, kuna lisaaktsiaid otsustati jagada vaid neile, kes tõepoolest suure pakkumise tegid. Aga ka 150 aktsiaga tõusis EfTEN meie portaalis suuruselt neljandaks positsiooniks.

Kui Madara aktsiapakkumise ja noteerimise vahele jäi küllaltki lühike aeg, siis EfTEN lasi ennast kõvasti oodata. LHV pank ei teadnud ka mida teha, kui solgutati neid väärtpabereid seal korralikult aktsiate rubriigi ja alternatiivsete investeeringute lahtri vahel edasi-tagasi.

Lõpuks 1. detsembri hommikul oli huvitav vaadata, kuidas esimesed tehingud börsil tehti koguni 17,3 euro peal. Avapäeva sulgemishinnaks jäi lõpuks 15,8 eurot, mis IPO hinnaga võrreldes on tubli 13% kasvu.

Olen seda meelt, et mõne aja pärast Efteni väärtpaberi hind settib umbes NAV-i juures, mis hetkel on veidi üle 14 euro. Samas näiteks Baltic Horizon Fund kaupleb pikemat aega alla oma NAV-i.

Kokkuvõte

November tõi meie portfelli seega kaks väga korralikku dividendimaksjat ning veidi mängisime HansaMatrixi ja Madara näol ümber oma aktsiaportfelli riskantsemat osa. Pikemaajalisem eesmärk ongi aktsiate osakaalu portfellis järk-järgult tõsta ning novembri tegemised olid üheks sammuks sellel teel.

Graafiliselt vaadates näeb meie aktsiaportfell välja nüüd selline:

chart(1)

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

12 kommentaari teemal “November oli aktsiakuu!

 1. kui sa eeldad, et efteni hind langeb varsti tagasi nav-i lähedusse siis miks sa täna kasumit ei võtnud? saab ju hiljem soodsamalt tagasi osta

  1. Heh. Kohe näha, et ma diletant, sest üldse ei mõelnud selle peale sellises võtmes. Mõtlesin vaid, et siis võiks ilmselt juurde osta. Aga tõenäoliselt ei hakka ma seda riski ette võtma, sest Efteni aktsiad ostetud pikaajalise plaaniga dividendi koguda ja isegi kui mu eeldus peaks täppi minema, siis sealt saadav kasu pole võetavat riski väärt.

   1. kui su eeldus läheb täppi ja sa tänaselt tasemelt müüksid siis võidaksid sellega kohe umbes 2 aastase dividendi (tõenäoliselt eriti üle 5% dividendi pole oodata) 🙂

    1. Su lause kõige olulisem sõna on see “kui”. Ma võin ju nii eeldada, aga minu eeldus põhineb peamiselt Baltic Horizoni hinnakäitumisele ja kõhutundele, et esimestel suunatud emissioonidel osalenud algsed aktsionärid tahavad kasumit võtta. Aga Eftenil tundub suureks plussiks olevat Viljar Araka näol tugev “kaubamärk”, mistõttu võib-olla olemasolevad aktsionärid tahavad isegi hoopis juurde osta mitte müüa. Eks saab näha.

  1. Tänan-tänan! See vist sama jutt, mida Äripäeva raadios räägiti. Ma kuulan neid saateid podcastidena. Aga kuhu suunas mõtted Sind on viimas?

   1. Mulle tundub olümpik hea valik. Ja tallink. Neid tahaksin suurendada. Arvamus põhineb makromajanduse süvaanalüüsil ja fotosünteesil. Nagu ikka mul.

   2. Lisan ka oma arvamuse.
    Olympicul on 2 miinust. Üks risk on see, et tegu on küllalt ebastabiilse valdkonnaga. Uued piirangud ja keelud( nt riia kesklinna keeld ja välismaa turud, kust olympic mine pekstud on). Lisaks see, et sissetulekud on tugevalt sõltuvuses inimeste majandusolukorrast(eelmise majanduskriisi ajal suured kahjumid). Ses suhtes pole tegu hea stabiilse dividendiaktsiaga.

    Tallinkiga see probleem, et pole stabiilset dividendi maksmise poliitikat. Dividende makstakse siis kui Infortaril endal raha vaja. Väikeinvestorist väga lugu ei peeta.

    1. Toomastoomas, Sul on kindlasti õigus ning eks nende riskide tõttu Olympic sellisel hinnatasemel kauplebki. Ebastabiilse valdkonna kohta niipalju, et riikide jaoks hasartmängumaksud kindlasti oluline sissetulek ja usun, et sellel sektoril üritatakse mängida piiri peal, kuid ettevõtetel kõri päris kinni tõmbama ei hakata. Ja kriis on reaalne oht kindlasti, aga Olympic tundub olevat rahaliselt päris heas seisus, et väiksemad tõrked paremini üle elada kui 10 aasta tagune krahh.

Kommenteeri