Kõrge palk, õlu, Chupa Chupsid + kaks ilgelt head säästunippi

Mõned nädalad tagasi sattusin ühes raadiosaates kuulama, kuidas üks üsnagi nimekas Eesti mees, kes tõenäoliselt on kõrgemapalgalisem kui suurem osa minu blogisse sattuvad investeerimishuvilised, ei mõistnud, kuidas on üldse võimalik temasugusel inimesel üldse palgast midagi kõrvale panna.

Kuna see hetk möödus kiirelt ja ma keskendusin samal ajal tegelikult veidi teistele asjadele, kui selle saate kuulamisele, siis ma ei saa öelda päris 100-protsendilise kindlusega, et tegemist polnud lihtsalt iroonia või naljaga. Aga see polegi tegelikult enam tähtis.

See lausejupp jäi igatahes mulle kuidagi pähe kinni ning viimasel kahel jooksuotsal tulid iseenesest pähe erinevad mõtted, mis seotud just säästmisega. Kuigi mul endal pole raha säästmisega kunagi probleeme tekkinud, siis mõtlesin nippidele, mida ma kindlasti kasutaksin, kui raha tahaks vägisi näppude vahelt minema voolata.

Maksa endale esimesena!

Palju räägitud säästunipp, mida aga miskipärast endiselt alahinnatakse. Erinevaid blogisid lugedes on tihti näha, kuidas see moodus töötab nagu kellavärk ning aitab nii täiesti algajatel kui ka juba kogenud investoritel oma portfelli paisutada.

Kui inimesel on raskusi raha hoidmisega ning elu kipub kujunema palgapäevast palgapäevani punnitamiseks, siis pole minumeelest paremat lahendust, kui teha püsikorraldus, mis kohe palgapäeval viib teatud protsendi tulust kohe investeerimiskontole.

Inimene on selline olend, kes reeglina alati leiab mooduse toime tulemiseks ning ühel hetkel ei saa enam arugi, et näiteks 5% palgast läheb kohe otse investeerimiskontole.

Endale maksmise automatiseerimine on oluline ka seetõttu, et siis peab tegema õige otsuse ainult korra – siis, kui otsekorralduse käima panete. Ülejäänud raha jookseb juba kõrvale tänu sellele ühele kindlameelsushetkel tehtud otsusele.

Kui endale esimesena ei maksa või jätate selle igakuiseks käsitsi tegevuseks, siis on teil vaja kuus korra suuta ennast kokku võtta ja õige otsus teha. See aga tekitab liiga suure riski libastumiseks – ühel kuul mõtled viimasel hetkel, et lapsel on vaja uut kombekat, järgmisel kuul on vaja autosse lõhnakuuske ja ämmale teflonpanni ning jääbki “igaks juhuks” investeerimiseks raha kõrvale panemata.

Arvuta kõik hinnad töötundideks!

Minu arvates parim nipp üldse! Minu jaoks ulatuvad selle nipi juured sügavale lapsepõlve, kui mu isa tutvusringkonnas olid mõned toredad mehed, kellel oli komme kõiki rahasummasid õllepudeliteks arvestada.

Meestel olid tolleaegsete kõikide õllesortide hinnad sendi täpsuseni peas ning kui kuskil tuli jälle raskelt teenitud kroonid loovutada, siis lisati ohates juurde, mitu pudelit seda või toda õlut oleks selle eest saanud.

Neil meestel oli elu mõtteks õlu, minul ja ilmselt paljudel teist pole sooja ega külma mitu õlut ma saaksin, kui ma üüri asemel selle raha alkopoodi viiksin.

Seega, mina kasutan hoopis põhimõtet, et arvutan hindu ja kulutusi töötundideks. Mul on umbkaudu välja arvutatud oma ühe töötunni sissetulek ning seda on suurepärane võtta mõõdupuuks, kui poes käsi jälle mingi mõttetu nänni järele sirutumas on.

Kui on halb omadus kokku osta igasugu träni, mida tegelikult tarvis ei ole, siis selline hindade töötundideks arvestamine paneb asjad kenasti perspektiivi. Lapsepõlves, kusjuures, kasutasin selle nipi tarbeks õllemeestel šnitti võttes pulgakomme, vist olid Chupa Chupsid.

Kuidas teil säästmisega on? Kas tuleb iseenesest või on vaja pingutada ja nipitada? Või elate palgapäevast palgapäevani ennast nulli ja väga asjade üle ei põe?

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

2 kommentaari teemal “Kõrge palk, õlu, Chupa Chupsid + kaks ilgelt head säästunippi

  1. Tegelikult on üks nipikene ehk veel olemas isegi neile, kelle sissetulek tõepoolest rohkemat ei võimalda, kui palgapäevast palgapäevani toimetada. On investeerimisportaale, kuhu saab raha paigutada ka kuuks ajaks. Su raha on siis õigeks ajaks jälle vaba ja vahepeal lausa veidi lisa teeninud. Nii võib tasapisi järjest suurema osa peale palgapäeva sinna kosuma panna, hea pingutusega peaks olema lõpuks seis, kus aastaga niimoodi vaat et 13nda palga lisaks teenid 🙂 Asi seegi.
    Ärge makse unustage siiski…

Kommenteeri