Kuidas minu ühisrahastusportfell on mõne kuuga tundmatuseni muutunud?

Kuulasin hiljuti Investeerimisraadio osa, kus midagi räägiti taas ühisrahastusest ning läbi kõlas midagi sellist: ühisrahastuses on raske pikki strateegiaid ja plaane teha, kuna kogu maastik muutub nii meeletult kiiresti. Ja just sellest ma täna kirjutangi.

See graafik oli meie pere investeerimisportfelli ühisrahastuse osa jaotus portaalide vahel mai kuus. Tol hetkel ei osanud ma aimata, et juba suve lõpus on pilt täiesti pea peale pööratud.

Toon siinkohal eraldi välja selle, kui palju oma raha meil erinevates portaalides oli sees mai lõpu seisuga ning kui palju on nüüd, augusti teises pooles. Bondorat ma siinkohal mängu ei too, kuna seal enam mingit muud strateegiat kui väljumine käimas pole.

Crowdestate’is oli 3700 eurot, nüüd on kasvanud 6000 peale.
Twino oli 3500 eurot, nüüd on kasvanud 8000 peale.
Estateguru oli 10 000 eurot, nüüd on kahanenud 9000 peale.
Mintoses oli 15 000 eurot, nüüd on kahanenud 2500 peale.

Misasja? Mintosest oled 12 500 eurot välja võtnud? Jah, julm eksole? Aga seal on pärast Mogo laenude tagasisotmist toimunud minu jaoks täiesti vastuvõetamatud arengus, kus mingid Botswna tarbimislaenud on 6% intressiga. No thanks. Tundub, et aegamisi on jälle intressid tõusmas, eks paistab, kas on vaja varsti hakata Mintosesse tagasi minema.

Aga põhilised kasvajad on olnud siis Crowdestate ja Twino. Kuigi Twino kohta ringlevad siin juba pikemat aega erinevad kuulujutud, siis otsustasin võtta seal kalkuleeritud riski ning hoida teatud osa oma rahast seal ülilikviidsena. Twino pakub selleks mulle ideaalset võimalust, kuigi omajagu peab panustama ka aktiivselt.

Esiteks kindlasti märkate kohe teenitud intressi real huvitavat summat 999,99 eurot. Kinnitan, et tegemist on puhta juhusega, et screenshoti hetkel selline üheksate rida seal vastu vaatas. See polnud üldse selle postituse kirjutamise ajendiks ning on lihtsalt õnnelik kokkusattumus.

Teiseks kindlasti märkate, et minu portfellist koguni 99,87% on Current staatuses. See tähendab, et mul on sees üksnes rohelised laenud. Erandiks siis väga vanast ajast jäänud 13% intressiga Gruusia laenud, mis vaikselt tagasi tiksuvad ja mida ma pole seni likvideerinud, kuna nii kõrget intressi pole Twinos enam ammu pakutud.

Hea lugeja, kui Sulle läheb minu blogi korda ning Sa soovid alustada investeerimist ühisrahastuses ning saada isegi väikest liitumisboonust, siis registreeri ennast nende linkide kaudu: Mintos ja Estateguru. (Lisainfo)

Selleks, et meie portfell oleks peaaegu 100% Current tuleb igapäevaselt mõned minutit Twinos tegutseda. Müün järelturul kohe maha kõik laenutükid, mis pikendatakse või lähevad punaseks. Kuna Twinos on enamus ajast suur laenupõud, siis ostetakse need sisuliselt samal hetkel ka alati ära.

Asemele võtan siis jooksvalt õhtuti 11% intressiga uusi laene, mida reeglina ikka teatud ports iga päev üles pannakse.

Miks ma seda teen? Selleks, et selliselt on mu Twino portfell sisuliselt hetkega likvideeritav. Kuna seal portaalis on põhiturg ja järelturg üks ja seesama, siis roheliste laenude letti lükkamisel ostetakse need sisuliselt momentaalselt ära.

Kui taevas peaks maa peale kukkuma ja Twino põrgu poole veerema hakkama, siis portfelli suudan ma likvideerida sarnase keskkonna säilides momentaalselt. Kitsaskoht võib olla raha portaalist välja kandmine, kuna maksed võtavad sealt tavaliselt paar päeva aega.

Aga ma loodan, et nii kaugele asi ei lähe muidugi. Kusjuures plaan on viia Twino oma sissepandud raha hulgalt lähiajal 10 000 euro peale.

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

4 kommentaari teemal “Kuidas minu ühisrahastusportfell on mõne kuuga tundmatuseni muutunud?

 1. Soovin alustada investeerimist – kuhu on algajal kõige mõttekam panustada? Ei aja esialgu taga meeletuid intresse, vaid pigem nö suuremat kindlust, et raha saab ikka vajadusel kätte ja tagasi. Esialgu ise mõtlesin Mintose ja Estateguru peale, aga nüüd Mintose ei panustaks..

  Aitäh 🙂

  1. Tere! See on see küsimus, mis alati jääb, et kuidas alustada 🙂 Ja vastus on ja jääb sellele alati: “See sõltub…”. Ehk siis ühest valemit ei ole isegi sellele, millisesse varaklassi oma esimene raha paigutada, rääkimata sellest, mis konkreetset ühisrahastusportaali või näiteks aktsiat valida. Suures plaanis on see sama keeruline vastata, kui Sa küsiksid mu käest, et millise kodu võiks üks inimene osta, täpsustades vaid seda, et kindlasti võiksid olla head naabrid. Et üldse alustada sellele vastamist oleks tarvis teada Sinu eelistusi piirkonna suhtes, kas korter või maja, mitu tuba, suur või väike maja, kas sisustusega korter või valge karp jne jne. Aga ma nüüd lõpetan targutamise ja ütlen midagi mõistlikku ka 🙂
   Ühisrahastus on minu hinnangul pigem riskantne varaklass ja nagu kõikide investeeringute puhul, siis sinna peaks sisenema rahaga, mida ollakse valmis ka kaotama. Samas räägib ühisrahastuse kasuks see, et sisenemislävi on väga madal ning asjad toimuvad suurematel kiirustel. Kui räägime raha kiirest väljasaamisest, sisi Estateguru selleks ei sobi, kuna projektid reeglina vähemalt aastased ning järelturgu (veel) pole.
   Minu kõige konkreetsem soovitus on (võib öelda, et käitusin ka ise kunagi nii – küll kõrvaltvaatajana, kui abikaasa alustas), et pane endale kõrvale mingi summa, näiteks 500 eurot ja kanna see mõttes enda jaoks maha. Jaga see erinevate tuntumate ühisrahastusportaalide vahel laiali ning jälgi 1-2 kuud, mis ja kuidas seal asjad toimuvad. Sellega õpib kordades rohkem, kui ükskõik millise uurimistöö või lugemisega. Kui kahe kuu pärast tunned, et pole veel endas väga kindel, siis pikenda seda testperioodi. Kui siis ka tunned, et asi pole õige, hakkad raha välja võtma, kuid olen kindel, et oled siis kogemuste võrra rikkam ning mõtted liiguvad erinevates suundades edasi. Oht, et sa selle 500 eurot täielikult ära kaotad on suhteliselt minimaalne, aga kui võtad kohe algusest seda kui “koolituskulu”, siis on mõnusam tegutseda ja harjutada. Estategurus on miinimum projekti sisenemine vist 50 euri, Crowdestate’is 100 euri, Mintoses ja Twinos 10 ning teisi portaale ma hetkel ei tea, kuna ei tegele nendes. Igal juhul peaks 500 eurot olema rohkem kui küll, et igal pool põhimõtted selgeks saada. Jõudu tegutsemisel ja olen valmis küsimustele vastama ja luban, et edaspidi proovin vähem targutada 🙂

   1. Suur aitäh! Mõnus pikk ja hästi lahti seletav – väga hea mõte kõik laiali jaotada 🙂

    *Kniks ja läheb kontosid tegema* 😀

Kommenteeri