August vuhises mööda, portfell kasvas ja raha tegi oma tööd

Tõenäoliselt enamus Eesti inimeste jaoks oli august puhkusekuu, kus nauditi mõnusat ilma ning lõõgastuti ja võeti suvest viimast. Mina ei jõudnud kohati isegi ühisrahastusplatvormidele sisse logida või päevaseid aktsialiikumisi jälgida, tegemisi oli nii palju.

Üritasin palju tööd teha, aga samas ka lõõgastuda ja natuke aega abikaasaga veeta. Täpselt ei tea, kas õnnestusin, kuna sama tempoga on september edasi lennanud ning igasugu huvitavaid asju tundub juhtuvat lausa igapäevaselt.

Kõike eelnevat juttu arvestades pean tõdema, et investeerimine on jäänud hetkel küllaltki tagaplaanile ning toimub justkui automaatrežiimil. Selle on mul hea meel, et kõik toimib ja raha tiksub, sest nii peabki olema. Samas tunnetan, et ei suuda ennast piisavalt hästi asjadega kursis olla ning mängin pidevalt justkui tagaajamist, et olulisel informatsioonil kuidagi ikka sabast kinni saada.

Hea lugeja, kui Sulle läheb minu blogi korda ning Sa soovid alustada investeerimist ühisrahastuses ning saada isegi väikest liitumisboonust, siis registreeri ennast nende linkide kaudu: Mintos ja Estateguru. (Lisainfo)

Tulud/kulud: Meie pere tabelit vaadates tuli mulle täieliku üllatusena, et augusti tuludega tegime tänavuse aasta kolmanda tulemuse. Kahest tippkuust jäime küll kaugele, aga väga korralik tulemus sellele vaatamata.

Ja teine vähemalt sama suur üllatus oli see, et kulude number püsis kontrolli all, kuigi augusti keskel oli suur oht, et midagi kõrvale panna ei õnnestu. Suvised kulunumbrid olid muidugi aasta esimese poolega võrreldes tunduvalt kõrgemad, kuid tegemist oli reeglina investeeringutega iseendasse. Säästuprotsent 42,7% oli korralik positiivne üllatus.

Netoväärtuse graafik on vaikselt aga kindlalt näitamas mulle sobivamaid numbreid, kui ühisrahastuse osakaal on 35,6% (eelmisel kuul oli 36,7%), aktsiatel 34,7% (32,6%) ning vaba raha on 25% (26,2%).

Aktsiaportfell sai täiendust järjekordselt 1000 Baltic Horizon Fundi osaku võrra. Igaksjuhuks mainin, et kajastan teadlikult BHF osakuid aktsiaportfellis. Nibin-nabin säilitas Tallinna Sadam veel meie aktsiaportfellis suurima osakaaluga positsiooni staatuse. Etteruttavalt võin öelda, et nende ridade kirjutamise hetkeks on Sadam esikohalt juba minema löödud.

Ühisrahastuses möll jätkus. Mintose positsioonid on langenud sisuliselt neli korda väiksemaks tipphetkedest, Twino positsioon on juuliga võrreldes jällegi kahekordistunud. Crowdestate’is likvideerisin oma Läti projektid järelturul ja kasseerisime sellega tublisti üle 200 euro intresse. Põhjuseks oli Investor Taavi üks vihje, et Läti pangad ei taha projektidele Crowdestate’i osaluse tõttu laenu peale anda. See kõik projektide tagasisides kenasti kirjas ja väga suurt numbrit sellest ei tehta. Ma kasutasin võimalust ja harjutasin järelturul toimetamist. Rohkem kui pool tagasi saadud rahast on juba uutesse projektidesse teenima saadetud.

Passiivne tulu on põhiline näitaja, mida ma jälgin. Tabelit vaadates oleme küll neljandat kuud nokk allapoole suunas liikunud, aga siin on reaalsed põhjused. Oma osa mängib Mintose olukorra suur muutus ning põhiline oli see, et augustis dividende ei laekunud.

2018. aasta eesmärk on taas sammu võrra ligemal ning kahe kuu pärast ehk 10 kuuga peaks aastaeesmärk tädetud saama.

Kokkuvõttes netoväärtus suurenes 1,8% taas ning palju pole jäänud, et meie portfell jõuaks väga suure ja kunagi ulmelisena tundunud tähiseni ehk jõuaks kuuekohalise numbrini. Kui aktsiaturud liiga hullult ei kuku, siis peaks veel selle aasta sees sada tonni täis saama.

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

11 kommentaari teemal “August vuhises mööda, portfell kasvas ja raha tegi oma tööd

 1. Woop woop! Sada tonni on päris korralik summa ikka 🙂

  Kas sa SAB1L ei ole plaaninud portfelli lisada? Hetke tulemuste põhjal on hind ja P/E suhe üsna atraktiivne.

  1. Jep nii on 🙂 Kusjuures Siauliu kohta mõtlesin just täna Madis Müüri blogi lugedes. Ma kunagi tegin mingi researchi ka nende kohta, aga tol hetkel ostuks ei läinud ning hiljem pole jälginud enam. Mul natuke tundub ka, et põhisõit on sellel aktsial juba justkui tehtud.

 2. Kirjaviga “…Läti pangade ei taha…”

  Miks Twino osakaalu oma portfellis suurendad kui seda pidevalt maha tehakse, sest nad jäävad oma finantsaruannetega juba aastaid hiljaks ja muud pisemad hädad?

  1. Suuresti on tegemist sundseisuga. Kuna enamus uut kapitali investeerimiseks tuleb peale ettevõtte alt ja LEI koodi tõttu pole aktsiad hetkel aktuaalsed, siis on ainsaks variandiks ühisrahastus. Kuna Mintoses läksid intressid olla, siis kolisin vahepeal osa raha Twinosse. Hoian sealset portfelli manuaalselt 100% rohelisena, mis tähendab, et tunni ajaga saan oma portfelli likvideeritud ilma kaotusi kandmata kui vaja ja 3 päevaga raha välja. Tegemist ülilikviidse investeeringuga. Minu jaoks suurim risk just see finantsaruannete teema, mingeid väiksemaid hädasid ma ei tea, millele Sa vihjad. Kui Mintoses alla 24-kuulised Mogo laenud jõuavad 11% piirini, siis hakkan raha jälle vastupidises suunas tagasi liigutama. Ühesõnaga olen võtnud Twino näol teadliku riski, kuna sealne pluss likviidsuse näol sobib hetkel mu plaanidega. Nagu ühisrahastuses toimuv on näidanud, siis pikki plaane selles varaklassis teha ei anna, seega mis juba järgmisel kuul toimub, seda ette ei tea. Tänud ka kirjavea märkamise eest 🙂

 3. Kas VLP1L ei hirmuta väljuma ? Tulemused üsna kehvid, rahvas väljub ja madala likviidsuse tõttu on kenasti kukkunud.

  1. Tere Rene. Tänud küsimuse eest. Hirmutab küll tegelikult. Aga müüma ei tõtta. Nii palju kui ma olen uurinud, siis nad on teinud suuri investeeringuid ja loodetavasti tulemused paranevad. Eelmise aasta tulemused olid lihtsalt nii megad ja seetõttu võrdlusmoment on väga kehv. Ei taha ka müüa seetõttu, et piisavalt väike positsioon ning see sai ostetud väga valedel alustel ehk tahtsin minna dividendi tõstmise peale spekuleerima. Tahan, et see miinuses positsioon meenutaks mulle seda eksimust 🙂 Sama olukord ka Nordeconiga, mille ostsin kunagi Jaak Roosaarelt äkkinspiratsiooni saanuna. Ehk siis kaks täiesti valedel alustel tehtud otsust ning kaks korralikku miinust 🙂 Ei tea, kas see on kuidagi seotud omavahel?

 4. vaevalt, et sa tunniga seda likvideerid kui Twinol jama majas. siis on sinusuguseid müüjaid ju sadu kui mitte tuhandeid

  1. Müüdud saab kindlasti, selles ma ei kahtle. Seepärast hoiangi oma portfelli 100% rohelisena, sest kui rohelised laenud turgu lükata, siis lähevad need ka automaatpakkujatesse. Ja müüjaid võib sadu olla, aga kümned tuhanded inimesed usutavasti ei saa midagi aru ning on ikka oma automaatpakkujatega ostmas. Küsimus on selles, et kui Twinol jama majas, siis ei tehta enam lihtsalt väljamakseid ja ei saa raha portaalist välja. Aga saame näha. Nagu ütlesin, see on minu jaoks teadlik risk, mille maandamiseks mul ka plaan olemas. Aga nagu Mike Tyson ütles, siis “Everyone has a plan ‘till they get punched in the mouth”.

Kommenteeri