Kus suitsu seal tuld? Läti ühisrahastusportaali kohal on jätkuvalt (ja suurenevad?) murepilved

Jaanuari alguses kirjutasin, kuidas tegin exiti Läti ühisrahastusportaalist Twino, millel oli meie pere investeerimisportfellis olnud pikalt küllalt oluline roll. Tänase info baasil võib öelda, et olen päris rahul, et seda tegin, kuna Twino finantsnäitajad on täis erinevaid punaseid lipukesi.

2009. aastal asutatud ühisrahastusportaal on kasvanud väga arvestatavaks tegijaks ning tarbimislaene on investorite abiga oma veebilehe andmetel rahastatud üle poole miljardi euro väärtuses. Suur murekoht on olnud aga portaali läbipaistvus, kui pikalt ei avaldatud Twino poolt nende finantsaruandeid.

Nüüdseks on lõpuks olemas auditeeritud 2017. aasta aruanne ning ka emafirma 2018. aasta esimese üheksa kuu numbrid. Twino finantsaruanded leiab SIIT. Kuna mul endal nö kätt sees enam ei ole, siis ei viitsi ise numbritesse kaevuda, aga portaal Explore P2P tõi välja erinevad murekohad, mis neil Twino numbreid vaadates üles kerkisid. Tundub, et olukord on üsna nigel.

Näiteks, 2017. aastal kaotasid Twino osanikud 12,2 miljonit eurot ning 2018. aasta septembri seisuga olid Twino varad 3,4 miljoni euroga miinuses. Ehk siis ettevõttel on kohustusi tunduvalt rohkem kui vara. 2017. aastal kaotasid 11-st Twino laene väljastavast tütarfirmast koguni 9 raha ning on omadega miinuses. Näiteks müüdud või kinni on pandud tütarfirmad Hispaanias, Tšehhis, Rumeenias, Mehhikos ja Taanis. 2017. aasta detsembri seisuga oli koguni 41% laenudest oma maksetega hiljaks jäänud – seda on rohkem kui Twino veebisait väidab.

Ühtlasi on Twino laenumahud tublisti vähenenud ning erinevaid probleeme paistab numbrite tagant veelgi, kuigi mingil raamatupidamismaagilisel moel on suudetud 2018. aasta esimese 9 kuuga emafirmale näidata 3,1 miljoni euro suurust kasumit. Kui ma õigesti aru saan, siis tuleneb see mingitest vangerdustest oma tütarfirmaga ning varadest, millel ei pruugi reaalset väärtust olla.

Minu jaoks on Twino case otseselt “kus suitsu, seal tuld” juhtum. Kuna pikalt on olnud nendega seoses õhus erinevaid kahtlusi ja kõhklusi, siis käitusin lõpuks Eesti vanarahvale omaselt ja parem kartsin, kui kahetsesin. Tegelikult mulle Twino portaali lihtsus ja põhituru ja järelturu ühtsusest tulenev likviidsus meeldisid. Aga minu jaoks need punased lipukesed muutusid liiga karjuvaks ning otsustasin edasist kõrvalt vaadata.

Kuna osaliselt Twinost väljumisega ja osaliselt teiste otsustega on suurem osa meie ühisrahastusportfellist kolinud Mintosesse ja konkreetselt Mogo autolaenudesse, siis teeb mind natuke murelikuks see munade ühte korvi panek. Aga uusi väikseid portaale ma lisada ei taha, kuid ühisrahastuse mudelist soovin hetkel kasu lõigata kuni ajad muutuvad. Seega, tuleb riskidega arvestada ja edasi rühkida.

Kuna Twino on meie portfellist likvideeritud ja ka Estateguru ja Crowdestate meil hetkel pausil, siis on Mintosesse kogunenud väga korralik kapital, nagu juuresolevalt pildilt näha:

Hah, tõmbasin teid haneks? See vägev screenshot pärineb välismaa blogist P2P Millionaire, mille ma juhuslikult leidsin. Aga julm värk – üle miljoni euro Mintoses. Jättes igasugused perspektiivid kõrvale, siis ma ei tohiks meie paarikümne tuhande pärast Mintoses väga muretseda. Meil siis olukord veidi lahjem ja maalähedasem:

Kui oled otsustanud samuti Mintoses alustada miljonilise portfelli suunas liikumist, siis tee endale konto läbi minu promokoodi SIIN. Sellega saab tänu Sinu abile minu pisikene kirjutamisfetiš Mintose poolt sümboolse rahalise toetuse ning Sina saad esimese 90 päevaga platvormil teenida 1% suurust boonust!

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

Üks kommentaar teemal “Kus suitsu seal tuld? Läti ühisrahastusportaali kohal on jätkuvalt (ja suurenevad?) murepilved

Kommenteeri