Milline näeb välja meie Mintose portfell?

Taaskord on aeg sukelduda veidi sügavamalt ühisrahastuse teemadesse. Kuna olen viimastel aegadel likvideerinud meie pere investeerimisportfellist kaks ühisrahastusportaali (Bondora ja Twino), pannud kahe puhul edasise investeerimise pausile (Estateguru ja Crowdestate) ning lükanud küllalt suure osa (juba peaaegu 30 000 eurot) meie koguväärtusest Mintosesse.

Käesoleva postituse jooksul proovin peamiselt enda südamerahu jaoks kirja pannud põhjused, miks Mintost nii suures mahus hetkel usaldan. Ühtlasi kirjutan lahti ka meie Mintose portfelli sisu, kuna olen meili teel mõningaid vastavasisulisi küsimusi saanud.

Esiteks panen kirja Mintose plussid ja miinused minu jaoks, mis on meie otsuseid mõjutanud. Siin tasub tähele panna, et ma võrdlen antud juhul Mintost konkurentide ehk teiste ühisrahastusplatvormidega, mitte mõne teise varaklassiga.

Mintose plussid minu jaoks:

+ rahavoog
+ suurus
+ läbipaistvus
+ ajalugu
+ Mogo laenud
+ palju infot
+ üsna hea likviidsus
+ enda positiivne kogemus

Mintose suurimad miinused minu jaoks:

– kõik ühisrahastusega seotud hirmud ja teadmatus
– heade laenude tagasiostud

Olen väga rahavoo-meelas investor ning ühisrahastus sobib selles plaanis minu jaoks suurepäraselt. Igapäevaselt midagi laekub ja tiksub. Mintosel on konkurentide ees palju eeliseid, mis kokku teevad selle vähemalt minu jaoks väiksema riskiga investeeringuks.

Mintose edul on olnud ka oluline negatiivne aspekt – raha on portaalis nii palju, et laenupakkujad on saanud intressid alla lüüa ning ikka pannakse vähegi okeid laenud täis. Kuna ise investeerin sisuliselt vaid Mogo laenudesse, siis siin on intresside alanemine eriti drastiliselt näha.

Miks ainult Mogo laenud? Põhjus on lihtne – Mogo tegemistel ettevõttena on üsna lihtne silma peal hoida, kuna nende finantsnäitajad on on avalikud. Tegemist on läbi võlakirjade börsifirmaga, mistõttu pole nende finantsnäitajate puhul tegemist ka üksnes “oma veebilehel avaldatud numbritega”. Ühtlasi tundub mulle autolaen ka veidi ausam asi kui selline SMS-laenu tüüpi lühilaen.

Kuhu jääb hajutamine? Kas kogu Mintose portfelli allokeerimine ühe laenukontori laenudesse pole ebamõistlik? Muidugi on! Aga siin on küsimus puhtalt teiste laenukontorite ebasobivuses minu jaoks. Puhtalt hajutamise pärast tehtud hajutamist ma teha ei taha.

Kuidas meie Mintose portfell siis hetkel jaguneb?

98,5% kogusummast on Mogo autolaenude all. 1,5% on Creditstari 12-protsendilised Eesti laenud. Riikide jagunemisel on 62,3-protsendiga juhtimas Läti. Eesti laene on umbes 24% ja Leedu laene 13%. Mingid laenud on ka Gruusiast ja Bulgaariast, aga mõlemad on ülimarginaalsed – ongi mõlemat vist üks laenutükk.

Intresside järgi avanev pilt on hetkel palju nukram kui umbes aasta tagasi, kui domineerisid 13% ja isegi 14% autolaenud. Hiljuti osteti mult viimased 13%+ Mogo laenud ära ning nüüd on kõige kõrgem segment 12-13%, mida on kogusummast vaid 12,9%. Suurimad segmendid vastavalt 35,7% ja 30,5% osakaaludega on 11-12% ja 10-11% laenud. 19,4% on ka 9-10% laene. Keskmine on Mintose enda arvutuste kohaselt siis 10,69%.

Laenude kestvuse jäägi arvestus on üsna ühtlane, kus suurima osakaalu moodustavad 30-36-kuulised laenud 21,8-protsendiga.

Lõpetuseks võiks näidata ka laenude hetkeseisu. Ma valin kõik Mogo laenud nö käsitsi, jälgides erinevaid enda poolt paika pandud karakteristikuid, mis tõsi on küllaltki paindlikud. Ehk siis võiks öelda, et valin laene kõhutunde järgi. 81,7% on hetkel tagasimaksmisega joone peal, 31-60 päeva hilinenud laene on hetkel 1,5%.

Vot sellised lood ja sellised numbrid.

Kui jagad minu entusiasmi Mintose portaali kohta, aga pole veel seal investeerimisega alustanud, siis tee seda palun läbi minu promokoodi SIIN. Sellega saab tänu Sinu abile minu pisikene kirjutamisfetiš Mintose poolt sümboolse rahalise toetuse ning Sina saad esimese 90 päevaga platvormil teenida 1% suurust boonust!

Kui soovid ka Estategurus või Crowdestate’is kätt proovida, et ikkagi tõestada mulle, et ma olen valesti teinud, kui pole viimastest projektidest osa võtnud, siis minu soovituskoodid leiab SIIT.

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

2 kommentaari teemal “Milline näeb välja meie Mintose portfell?

Kommenteeri