Ära ole täiuslik, ole stabiilselt hea!

“It is better to be consistently good than occasionally perfect.”

See on lause, mida ma esmakordselt kuulsin kunagi ühes fitness-teemalises podcastis ning see on jäänud aastate jooksul mind pidevalt kummitama, kuna ideaalselt on ühte lausesse kokku võetud minu arvates enamuse eluvaldkondade üks kõige tähtsam mõte.

Eesti keeles võiks selle idee laia pintsilga tõmmates tõlkida selliselt, et parem on olla stabiilselt hea kui kohati ideaalne. Olen täiesti veendunud, et kui inimesed rohkem sellest mõttest kinni hakkaksid, oleks meie eludes palju vähem pettumust ning tunduvalt rohkem rõõmu ja rahulolu.

Veider on, et järjepidevalt hea olla on tegelikult kergem, kui hoida ideaalset taset, on see siis säästmises, investeerimises, tervislikus toitumises või sporditegemises. Aga ikka ja jälle kohtan ma inimesi, kes nendes valdkondades pidevalt yo-yotavad käestlaskmise ja ideaalsuse vahel, seejuures korduvalt eneses pettudes. Pole minagi patust puhas ja olen sellesse ämbrisse astunud.

“Kohati ideaalsed” inimesed on need, kes 1. jaanuari hommikul lubavad endale, et nüüd hakkan 5x nädalas trennis käima (seni käidi heal juhul kord nädalas) ning hakkan pidama eelarvet, säästma ja investeerima (seni kadus raha täielikult musta auku ning mingeid rahaharjumusi tekkinud polnud). Ehk siis tõmmatakse Ott Tänaku moodi nullist sajani ning loodetakse, et see sada jääbki igavesti kestma. Aga me kõik ju teame, et ei jää.

Elukestvaid harjumusi tuleb üles ehitada kivi kivi haaval ning üheski valdkonnas pole vaja minna sajani välja. Kui sa teed otsuse oma rahaasjad korda saada, siis tasuks alustada väikestest asjadest ning pisikestest võitudest. Näiteks, esimesel kuul säästa 10% oma sissetulekutest ning hakata siis järk-järgult seda protsenti tõstma. Kui alustada tasemelt, mis suurt pingutust ei nõua, tekibki aja jooksul harjumus ning ühel hetkel tundub igakuine säästmine täiesti normaalne. Kui alguses tundub näiteks 20% säästa pingutus, siis harjumuste tekkides saab sellest ühel hetkel normaalsus.

Seejuures ei tohi ennast karistada, kui näiteks ühel kuul ei õnnestu erakorralistel põhjustel eesmärki täita ning säästuprotsent jääb madalamaks. Siis tuleb ennast kokku võtta ja järgmisel kuul jälle joonele saada. Tähtis on stabiilselt hea olla! Tuleb sisestada endale, et ma ei pea stressis olema, et pidevalt märklaual kümnesse tabada, piisab, kui stabiilselt lased rahulikult kaheksaid ja üheksaid.

“Aga väikselt tegutsemine ei vii edasi ja oluline on seada endale suured eesmärgid!” tuleb kindlasti kuskilt vastuseks. Jah, olen nõus, aga ka suurte eesmärkide poole pürgimine toimub samm-sammult. Ja stabiilselt hea olles tekivad jätkusuutlikud harjumused, mille peale saab püstitada üha uusi ja uusi eesmärke.

Näiteks meie pere jaoks on normaalsus säästa umbes 50% sissetulekutest. See tuleb justkui iseenesest, ilma pingutamata. Harjumus. Samas, kui mõnel kuul see protsent jääb 20-30% juurde, siis ei lase me ennast sellel morjendada, kuna tegemist oli mingite erakorraliste sündmustega. Harjumused ju vahepeal ei muutunud. Kui vahele viskab ka 70-80% kuid, siis lõpuks keskmine tulebki umbes 50% piirkonda.

Ükskõik, mis valdkonnast me räägime, selline rahulik ja mõistlik kulgemine on jõukohane absoluutselt kõigile. Küll pole seda, aga pidev ideaalsuse poole pürgimine, kus vähesed väga kõrge saavutusvajaduse ja sihikindlusega inimesed suudavad jätkusuutlikult tegutseda. Ehk siis loogiliselt mõeldes peakski vaikne harjumuste ehitamine olema enamuse jaoks see õige valik. Aga miskipärast pole ning levib ikka suhtumine, et kas kõik või mitte midagi. Kui eesmärgiks on säästuprotsent 50% ja ühel kuul see täis ei tule, siis loobun üldse. Või, kui eesmärgiks on viis korda nädalas jõusaali jõuda, aga ühel nädalal jääb üks kord vahele, siis loobun, kuna nagunii on raske ja nüüd veel siis ei suutnud sihti täita ka. Ja nii uuesti ja uuesti.

Kas teil on mõni eesmärk, mida te olete üritanud seni saavutada hoogtöö korras jaanuaris endale uusaastalubadusi andes, kuid iga kord on teekond katki jäänud? Kui jah, siis ärge minge uuele ringile sooviga olla täiuslik, vaid alustage kohe ja võtke eesmärgiks tegutseda stabiilselt heal tasemel. See tähendab aeglaselt alustamist ja väikeste tagasilöökidega arvestamist ning nende normaalseks pidamist.

Targutamise lõpp :/

Ma proovin olla stabiilselt hea ja panna oma postituste sisse Mintose promokoode, et te saaksite investeerimist alustades minu targutamisi ka omalt poolt toetada ning ise samuti kasu saada. Kuna ma pole ideaalne, siis vahest unustan need koodid panna, aga pole hullu. 🙂 Minu promokood on SIIN. Sellega saab tänu Sinu abile minu pisikene kirjutamisfetiš Mintose poolt sümboolse rahalise toetuse ning Sina saad esimese 90 päevaga platvormil teenida 1% suurust boonust!

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

3 kommentaari teemal “Ära ole täiuslik, ole stabiilselt hea!

  1. Lõputekst vajab veidi muutust. Mintose soovitussüsteem muutus astmeliseks, 1% reegel rakendub reaalsuses alles pärast 10 000€ lisamist.

    Muu sisuga nõus.

Kommenteeri