Elunaut(imise) koefitsient – suhtarv kõigile finantsvabadusvõitlejatele!

Kuulsin hiljuti ühes finantsvabaduse teemal peetud eravestluses huvitavat mõtet, mida otsustasin veidi enda jaoks edasi arendada ja tekitada lihtsasti mõõdetava koefitsiendi, mis peaks aitama jälgida meie pere teekonda finantsilise sõltumatuse suunas. Kallid lugejad, lubage tutvustada… elunaut(imise) koefitsient!

Põhimõte

Koefitsiendi tuum on lihtne. See mõõdab inimese või leibkonna võimekust täielikult ilma tuludeta hakkama saada olukorras, kus elustandard ei muutu ehk kulud jäävad samaks. Kujutame ette olukorda, kus me abikaasaga soovime mõlemad korraga lihtsalt töötegemise täielikult lõpetada. Ühtlasi likvideeriksime kõik oma investeeringud ning koguksime kogu rahasumma pangakontole. Päevapealt! Null eurot sissetulekuid, aga kulude poolt arvestades elaksime ikka edasi täpselt samamoodi nagu seni.

Elunaut(imise) koefitsient näitab sellisel juhul, kui mitu aastat saaksime olemasolevate vahendite arvel elada. Lihtsustamise mõttes ei ole loomulikult siia sisse arvestatud elukalliduse tõusu ega inflatsiooni ega teisi toredaid näitajaid.

Valem

Konkreetselt elunaut(imise) koefitsiendi puhul näeb lihtsustatud valem välja selline:

(koguportfell / kuu keskmine väljaminek) / 12  = elunaut(imise) koefitsient

Antud valemi järgi näitab koefitsient siis seda, mitu aastat saab portfelli väärtusest edasi elada, kui sissetulekud täiesti nulli kukuksid. Loomulikult võib 12-ga jagamise ära jätta ning arvestada antud koefitsienti kuudes, aga minu jaoks on aastad hoomatavam suurusjärk ning annab mastaape paremini edasi. Seepärast on registreeritud kaubamärgina käibele lastud elunaut(imise) koefitsient aastapõhine! 🙂

Minu excelis on valem veidi keerukam, kuna see arvutab kokku meie keskmist jooksvat kulude numbrit kuus. Kuna elustandard ajas muutub, siis otsustasin arvesse võtta eelmise + jooksva aasta kuude keskmist kulunumbrit. Seega, kui otsustame oma elustandardit tõsta ja keskmised kulud hakkavad kerkima, siis hoolimata investeerimisportfelli kasvust võib meie elunaut(imise) koefitsient hakata aja jooksul hoopis langema. Loomulikult, kui keskmised kulud peaksid langema ja portfelli üldmaht jätkaks tõusmist, siis seda plahvatuslikumalt suureneks ka koefitsient.

Loomulikult oleneb selle koefitsiendi puhul palju sellest, kuidas keegi oma netoväärtust arvutab ja mida sinna sisse loetakse. Meie pere puhul koosneb see number finantsvaradest ning investeeringutest, mille hulgas pole ei pensionisambaid, isiklikku eluaset ega miinusmärgiga ka eluasemelaenu. Sellisel juhul näitab elunat(imise) koefitsient minu hinnangul ka kõige täpsemat tulemust.

Motivatsioon

Minu jaoks on elunaut(imise) koefitsiendi puhul kõige suuremaks positiivseks aspektiks hea võrreldavus väga erineval finantstasemel inimeste puhul. Kui algaja finantsvabaduse poole pürgija jaoks võib kuuekohaline netoväärtuse number olla liiga ulmeline, et seda kohe haarata ja ennast kogenud investoritega võrrelda, siis taoline koefitsient muudab võitlusvälja ühtlasemaks ja võrdsemaks.

Kuna valemis on sees ka igakuised kulud, siis võib mõni pealtnäha väga rikas leibkond saada madalama elunaut(imise) koefitsiendi kui näiteks kesise sissetulekuga tudeng. Elustandardi valemisse lisamine väärtustab seda poolt, et finantsvabaduse suunas liikujad peavad kasvatama nii tulusid kui ka suutma oma kulud hoida kontrolli all.

Hetkeseis

Meie perekonna elunaut(imise) koefitsient on juuli 2019 seisuga 5,445 ehk siis peaaegu viis ja pool aastat saaksime praeguse elustandardi juures hakkama, kui meie tulude pool peaks augusti kuust alates täiesti nulli kukkuma.

Ajalugu

Otsustasin ka olemasolevate andmete valguses uurida, milline oli meie pere elunaut(imise) koefitsient erinevatel hetkedel minevikus. Kuna päris kõiki numbreid tagantjärele kasutada pole, siis lihtsustamise mõttes kasutan valemis kulude poolel praegust keskmist näitajat ehk siis meie eelmise aasta ja jooksva aasta kuude keskmist. Kuna suuresti meie elustandard väga kogu selle aja jooksul muutunud ei ole, siis võrreldavad tulemused saab kenasti kätte.

Jaanuar 2016 (investeerimisteekonna ametlik algus) – 0,910. Nagu näha, siis alustasime oma investeerimisteekonda päris korralikust finantsseisust, kus peaaegu aasta oleksime saanud elada olemasolevatest säästudest.

Jaanuar 2017 – 1,983. Aastaga suutsime koefitsienti täpselt ühe ühiku võrra edasi liigutada ehk aasta varu kapitali juurde koguda.

Jaanuar 2018 – 3,300. Järgmine aasta tõi juurde juba suurema kasvu ning tol hetkel oleks saanud me abikaasaga sisuliselt kolmeks aastaks ja neljaks kuuks jalad täielikult seinale visata.

Jaanuar 2019 – 4,409. Nii plahvatuslikku kasvu ei olnud, aga nelja aasta piir sai ületatud.

Juuli 2019 (hetkeseis) – 5,445. Nagu näha, siis 7 kuuga oleme sisuliselt teinud samaväärse kasvu, kui kogu 2018. aastaga.

Kuidas teil?

Palun teil võtta nüüd kalkulaator ning teha oma numbritele tuginedes kiired arvutused ning oma elunaut(imise) koefitsient leida. Mis numbri saite?

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

16 kommentaari teemal “Elunaut(imise) koefitsient – suhtarv kõigile finantsvabadusvõitlejatele!

 1. Teisisõnu on elunautimise koefitsient rikkus aastates. Mina olen algusest peale seda oma teekonnal arvestanud ja oma kuu kokkuvõtetes seda väljendanud. Hetkel on see 0,6 aastat ja kuludena arvestan eelmise kuu kulusid mitte pikema perioodi kulude keskmist. Valem on netoväärtus/(eelmise kuu kulud*12).

  1. Ega ma ei arvanudki, et ma mingit revolutsiooni teen 🙂 Aga küsimus Sulle: Kas jooksvalt ainult eelmise kuu kulusid arvestada ei tee seda koefitsienti liiga volatiilseks? Et kui näiteks teed ühe väga madalate kuludega kuu, siis tundub pilt tegelikusest parem. Või, kui ühel kuul tuleb mingi suur ost teha või kasvõi reisilemineku jaoks lennupiletid osta, siis kukub koefitsient taas teisele poole liiga ära?

 2. Jah, teebki veidi volatiilseks aga mul on nii ka parem pilt või karistus silme ees et kui ma iga kuu lubaksin endale natuke kõrgemat elustandardit nagu mõni kuu ikka juhtub, siis väiksem rikkus aastates näitab mulle kohe koha kätte ? See distsiplineerib mind järgmisel kuul. Aga ma usun et kõik ei taha tõesti sellised masohhistid olla nagu mina ?

  1. Ma ei taha targutama ja filosofeerima hakata, aga karistuse asemel töötab alati paremini positiivne motivatsioon ja eduelamus 🙂 Pikas jooksus jõuab positiivsusega kaugemale kui negatiivsusega, sest see on jätkusuutlik.

 3. Mul näitab hetkel numbriks 15,66 ning seetõttu olen ka veidi vähendanud oma töökoormust ja püüdnud end sundida elu rohkem nautima 😀 Kuidagi väga raske on töörattalt maha hüpata ja lihtsalt olla ning elada. Aga just seda me kõik tegema peaksime, sest kes teab, kauaks meile seda elunatukest antud on!

  1. Julm 15,66 😀 Ma olen ise mõelnud ja tegelikult vaikselt ka tegelen teadlikult selles suunas, et õppida vaikselt seda ratast ümber pöörama. Et ühel hetkel oskaks ka lõõgastuda rohkem ja asjadele vajadusel ei öelda. Päris paljud räägivad minumeelest seda sama juttu, et tuleb teadlikult tegutseda endaga, et lõpuks saaks kokku aetud raha ja finantsvabadust ka nautida, mitte surra rikka mehena, kes elu lõpuni meeletult säästnud.

   1. Mmhmh, olen täiesti nõus! Kõige halvem variant oleks tõesti surra rikka mehena, kes elu lõpuni säästnud, aga otseselt elu elanud ei olegi

  1. Väga mõnus ju, kui nii hakata mõtlema, et üle kahe aasta saaks rahulikult tiksuda, kui selline soov peaks järsku tekkima? 🙂

 4. Minul näitab kõikvõimas excel hetkel numbrit 11,8 aastat. Selle numbri kasv on viimastel aastatel aeglustunud ja peamiseks põhjuseks on eelkõige suuremad kulutused reisimisele. Aga olen ka ise nõus arvamusega, et elu on elamiseks ning seda tuleb teha nüüd ja praegu. Edu!

 5. Tegemist on nö jõukuse valemiga. Jõukust mõõdetakse ajas (kui kaua pead oma rahadega vastu lisa teenimata); rikkus aga palju raha arvel 🙂

  Mõte hea ja seda võiks sisse arvestada.
  1a investeerimist ja hetkel koefitsent 4.

Kommenteeri