Vägev vahefiniš detsembris ehk julm järjekindlus viib sihile!

Käes on 1. jaanuar ja värskelt on lõppenud nii järjekordne kuu kui seekord ka kogu 2019. aasta. Mõtlesin pikalt, kuidas see olukord lahendada ning otsustasin esimesena kirja panna kuukokkuvõtte ning seejärel kriipsu alla joonida ka kogu aastale. 2019 oli just blogi peateemat ehk raha ja investeerimist silmas pidades igas mõttes hea ja positiivne ning häid asju ei tohi ainult endale hoida, eksole.

Detsembris plaanisin tegelikult korduvalt, et tahan mõningaid jooksvaid mõtteid blogipostitusena ekraanile manada, aga kirjutamata need tekstid jäidki. Ju polnud piisavalt olulised mõtted. Detsember möödus kuni jõuludeni väga tempokalt ja produktiivselt, kuid kuu lõpp jooksin täiesti rattalt maha ja keskendusin täiesti perele.

Rõõmustav on lugeda järjest meie finantsblogidest, et väikeinvestorite hulgas on justkui beebibuum – tited siin ja tited seal. Tõenäoliselt on aja küsimus, millal vaid Rahakratt veel ongi ainus, kes saab üksnes enda peale mõelda. Aga eks temal ole ka kõige keerulisem – kust maailma otsast sa leiad endale tuvinäoga õrnema soo esindaja, kes tahaks tatrateradel magada ja põrandat süüa (või vastupidi).

Ise olen teadlikult siin blogis lasteteemat vältinud, kuid saan nii palju öelda, et kirjutamist alustades mul ühtegi miniinvestorit kodus veel polnud, aga selle ajaga võrreldes on olukord jõudsalt arenenud. Siinkohal on paslik kiita ka Investeerimisklubi tegijaid, kellel detsembris tuli välja väga põnev ja hariv osa lastest ja investeerimisest.

Aga mida tõi lumeta detsember meie pere rahaasjades ja kuidas portfell muutus ja arenes?

Tulud/kulud. Eelarve mõttes oli suurepärane kuu ning aktiivsed tulud küündisid 7408 euroni, mis oli nüüdseks eelmise aasta lõikes paremuselt kolmas kuu. Tõsi, siia sisse tuli ka paar ühekordset tuluallikat, aga ka ilma nendeta oleks number olnud väga esinduslik. Samas, kulude pool oli väga kenasti kontrolli all ning võiks isegi öelda, et pärast kolme vahepealset kuud läksime tagasi umbes samasse suurusjärku, kus ka varem olime. Aktiivsest tulust sai kõrvale pandud koguni 71%, mis oli samuti aasta paremuselt kolmas tulemus.

Netoväärtuse graafikus kasvasid aktsiate ja võlakirjade osakaalud, kuna märgitud sai Coop Panka ning osaletud ka Inbanki ja Auga võlakirjade märkimisel. Järgi andis vaba raha osakaal ning ühisrahastusest sai samuti veidi raha veel välja toodud.

Aktsiatest sai märgitud 5000 Coop Panga aktsiat ning kõik need sai ka kätte. Vaatamata üldisele pessimismilainele olen mina nende suhtes endiselt positiivselt meelestatud. Kuigi jah, aktsiad oleks saanud tagantjärele targana kätte veel odavamalt, kui oli IPO hind. Suurt traagikat ma sellest ei tee ning usun, et minust saab pikaaegne Coop Panga aktsionär.

Ühe aktsiapositsiooni aga ka sulgesin, kui maha sai müüdud PR Foodsi väärtpaberid. Siin sai sisse võetud peaaegu kolmesaja eurone kahjum, aga kogu selle listeeriaskandaali valguses tundus, et parem õudne lõpp kui lõputu õudus. Otsustasin, et hetkel pole kõige parem olla kalatoodetega tegeleva ettevõtte aktsionär.

Teravama silmaga lugejad märkavad aktsiapositsioonide graafikul ka märget PRVT2. Detsembris investeerisin ühte alustavasse väikefirmasse samadel tingimustel nagu sarnane esimene investeering. Ehk siis esialgu on tegemist osalusega, mis aga võidakse teatavas olukorras ja juba paika pandud tingimustel minult suurosaniku poolt välja osta. Investeering on mahult väike ning rohkem selline “põnev projekt”, kui finantskaalutlustel tehtud rahapaigutus.

Võlakirjade valik meie portfellis laienes kahe uue ettevõtte näol, kui osalesime nii Inbanki kui AUGA avalikel pakkumistel. Mõlemal juhul on tegemist 6% intressiga ning mõlemat võtsin näpuotsaga. Esimene intressimakse tuli Creditstari võlakirjadest ning raha laekus ka Admiral Marketsi võlakirjadest.

Ühisrahastuses tegi rõõmu Mintos, kus minu praeguse strateegiaga sobivate laenukontorite intressid kasvasid taas 11-12% peale. Kaalun isegi praeguse vaba raha “parkimist” Mintose lühilaenudesse, kuni seda taas mingil muul otstarbel vaja peaks minema. Crowdestate’ist ja Estategurust olen endiselt väljumas. Kaua see veel aega võtab, seda hetkel ennustada ei julge.

Mintoses on taas intressid tõusuteel ning pakutavate laenude hulk on oluliselt kasvanud! Kui oled otsustanud Mintoses alustada, siis tee seda palun läbi minu promokoodi SIIN. Sellega saab tänu Sinu abile minu pisikene kirjutamisfetiš Mintose poolt sümboolse rahalise toetuse ning Sina saad kiirelt reageerides Mintoselt alustamisboonust!

Passiivse tulu arvestuses ületasime pere ajaloos kolmandat korda tuhande euro piiri ning jäime üsna napilt alla oma rekordile. Passiivne tulu detsembris küündis 1083 euroni ning oma panuse andsid sinna taas kõik varaklassid.

2019. aasta eesmärk oli passiivselt teenida 7500 eurot ning see sai ületatud 1500 euroga. 9002 eurot ja 30 senti tuli selle aasta jooksult passiivse tuluna koju.

Kokkuvõttes järjekordne eeskujulik kuu, mis kogu netoväärtus kasvatas 4 protsendi võrra. Elu(nautimise) koefitsienti suutsime üle mõne kuu nüüd veidi taas tõsta. Detsembri lõpu seisuga oli see 4,996. Eelmisel kuul oli vahepeal juba ka 5,5 paigus ära käinud koefitsient 4,983.

Detsember on selle postitusega nüüd purgis ning järgmisena panen kirja, kuidas kogu aasta numbrid kõlavad võrdluses eelmiste aastatega. Suur pilt on igati positiivne ja toredatest asjadest on mõnus kirjutada.

Loodan, et blogi lugejatel oli sarnaselt meie perele finantsiliselt hea ja tegus aasta ning soovin kõigile veel paremat 2020. aastat!

Avaldas Elunaut

Kontakti saab minuga e-maili aadressil tasane.investor@gmail.com.

7 kommentaari teemal “Vägev vahefiniš detsembris ehk julm järjekindlus viib sihile!

 1. Olen olnud blogi pikaajaline lugeja, hea saavutus käesoleval aastal ning edu järgnevatel!

  Kui saladus pole siis, mis lühiajalist strateegiat kasutad Mintoses ning mis laenukontorid oled valinud? 🙂

  1. Suur tänu heade sõnade eest! Saladus pole ja mingit erilist strateegiat ka pole. Võtan lühilaene ja panen need enne perioodi lõppu müüki. Tavaliselt müüdi ühe hetkega ilmselt Invest & Access vaesekestele, kuid siin viimasel ajal intressitõusuga seoses ilmselt nii libedalt pole läinud. Miks müün? Seetõttu, et ei tekiks liiga suurt Late laenude hulka, kuna Late laenude müümine oluliselt keerulisem. Ehk siis likviidsuse huvides. Kontoritest Finko Armeenia ehk endine Varks on esimene valik, edasi üritan juba jooksvalt vaadata. Viimasel ajal pole pidanud mujale vaatama.

 2. Millest selline järsk huvi minu suguelu vastu? Mina hakkan pärijaid tegema siis, kui Eesti sendiblogerid hakkavad mõnusa loetavuse ja ilusa keele nimel kirjutama “ostsin”, “tegin”, “puhkasin”, “seksisin” jne. Mitte “sai ostetud”, “sai seksitud” jne. Ehk siis varsti.

  1. Palju su loetavus ja ilus keel maksab? 🙂 Blogija on nagu poliitik, alati peab olema taganemistee. Sai seksitud on oluliselt umbisikulisem väide, kus saab hiljem väita, et mingi seks nagu toimus, aga kes tegi, seda täpselt ei tea.
   NB! Aga ma aeg-ajalt oma Rahakrati kommentaaridega kontrollin, kas auhinnatud eliitblogija ikka pööbli kohta ka veel huvi tunneb. Tundub, et tunneb. 🙂 Või on lihtsalt armee nuhke maailma peale valla päästetud.

Kommenteeri